اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1420 تاریخ نشر:2015-03-26

در رابطه به ربودن و گروگانگیری ۲۰ تن از مسافرین و رانندگان در ولایت ارزگان

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ربودن تعداد از هموطنان عادی و بیگناه  ما در ولایت ارزگان  را يك ‌عملی شنیع‌، غیر‌انسانی و‌ منافی با موازین و احکام اسلامی و قوانین بشر دوستانۀ بین‌المللی دانسته ‌و با شدید‌ترین لحن ممکن تقبیح می‌کند. در عین حال،کمیسیون از افزایس واقعات آدم ربایی وگروگان گیری برمبنای وابستگی‌های قومی  در راه‌های مواصلاتی وکشتار هدفمند افراد عادی و بی‌دفاع شهروندان کشور خیلی نگران است.

در سلسله روز افزون وقایع خشونت علیه مسافرین، در روزهای نخست هفته جاری ماه حمل سال ۱۳۹۴ (۲۰) تن از مسافرین اعم از دکانداران، رانندگان و سایر افراد بیگناه و غیرنظامی در ولسوالی چارچینو ولايت ارزگان نخست مورد حمله مخالفين دولت قرار گرفته  و سپس به سوب نامعلوم با خود می‌برند. از نحوۀ مصروفیت کاری افراد ریوده شده بوضوح معلوم می‌گردد‌‌ که آن‌ها‌، کوچک‌ترین خطری  متوجه هیچ‌یک از طرفین درگیر ‌نمی‌کرده ‌اند و نباید مورد هدف قرار می‌گرفتند.

هم‌چنین کمیسیون یک‌بار دیگر از دولت ،حکومت و مقامات مسئول محلی می‌طلبد‌  تا در  رهایی این افراد  و تأمین امنیت شخصی مسافرین در راه‌های مواصلاتی کشور دقت مسئولانه به خرج داده‌، موجبات آرامش و آسایش شهروندان را فراهم آورده و عاملان این واقعه را شناسایی کرده و به کیفر اعمال‌شان برسانند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

۶/۱/۱۳۹۴


بازنشر این مطلب