اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1514 تاریخ نشر:2015-09-07

‌‌‌در محکومیت کشتار ۱۳ مسافر در ولایت بلخ

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

در ادامه اقدامات و حملات تروریستی، آدم رباییها و قتلها وکشتارهای هدفمند و اتنیکی، یکبار دیگر به تاریخ ۱۴سنبله سال ۱۳۹۴ به تعداد ۱۳تن از هموطنان مسافر ما در قریه زهرا مربوط ولسوالی زارع  ولایت بلخ از سوی افراد گروهای مسلح نخست موتر حامل شان متوقف و بعد از تشخیص هویت  قومی و مذهبی به شکل بی‌رحمانه به قتل می‌رسند.

بدون تردید اختطاف، گروگانگیری، قتل وکشتار افراد بیگناه از مصادق بارز نقض قواعد و مقررات حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه می‌باشد. تمامی نهادهای مربوطه دولتی وظیفه دارند تا تمام تلاش خویش را به خرج دهند و از وقوع این گونه فجایع جلوگیری نموده و تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این گونه اقدامات اتخاذ نمایند.

حفظ امنیت و جان و مال شهروندان از وظایف اصلی نهادهای امنیتی کشور می‌باشد و این نهادها باید به صورت جدی و دوامدار نسبت به پیشگیری از وقوع این گونه فجایع وظایف خود را مسئولانه انجام دهند.

کمیسیون‏ مستقل حقوق بشر افغانستان، از گسترش اقدامات تروریستی، گروگان‌گیری‌ها و قتل‌‌ها و کشتارها به ویژه برمبنای وابستگی اتنیکی و قومی در کشور شدیداً نگران بوده و از دولت و نهادهای امنیتی مجدانه می‌خواهد تا با شیوع این پدیده خطرناک با حساسیت تمام برخورد نموده و تمامی تدابیر لازم را جهت خنثا سازی این گونه توطئه‌ها اتخاذ نماید.

کمیسیون ضمن اعلام همدردی با بازماندگان این فاجعه و تاکید برضرورت توجه جدی به خواسته‌های بازماندگان از تمامی نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی می‌خواهد تا مرتکبین و مسببین  این گونه اعمال غیر انسانی را هر چه زودتر شناسایی، محاکمه و مجازات کند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

16/6/1394


بازنشر این مطلب