اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:2324 تاریخ نشر:2015-11-22

گروگان گیری، مصداقی از نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گروگان گرفتن 20 نفر از شهروندان غیر نظامی و بی‌دفاع در ولایت زابل توسط گروه‌های تروریستیِ مخالف مسلح دولت را تقبیح و محکوم نموده و نسبت به تداوم و افزایش موارد گروگان‌گیری به شدت ابراز نگرانی می‌نماید.

مسئولان حکومت محلی در ولایت زابل تائید کرده اند که ۲۰ نفر از مسافران در مسیرشاهراه کابل – قندهار، در منطقه ناورک میان ولسوالی شاه جوی و مرکز ولایت زابل به تاریخ 30 عقرب 1394، توسط افراد مربوط به گروه‌های مسلح مخالف دولت ربوده شده و گروگان گرفته شدند. گفته می‌شود که افراد مسلح چندین موتر مسافر بری را در مسیر راه متوقف کرده و افراد متذکره را پائین نموده و در جای نامعلومی منتقل کرده اند.

گروگان‌گیری مصداق روشن نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نمی‌باشد؛ آزادی، از جمله آزادی سیر و سفر و امنیت شخصی، حق طبیعی و بشری انسان بوده و از تعرض مصئون است. حق آزادی، جز آزادی دیگران و مصالح عامه که توسط قانون تنظیم گردیده، حدودی ندارد و هیچ فرد و مرجعی نمی‌تواند به صورت خودسرانه و غیر قانونی این حق را از شهروندان کشور سلب نماید. گروگان گیری در عین حال که نقض صریح حق آزادی، کرامت انسانی و امنیت شخصی می‌باشد، نقص واضح حقوق بشردوستانه و قاعدۀ ممنوعیت گروگان‌گیری نیز می‌باشد. به همین دلیل گروگان‌گیری، به هر منظور و هدفی که صورت بگیرد، به موجب کنوانسیون‌های چهارگانۀ ژنو، قواعد عرفی و سایر اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، ممنوع بوده و تخطی از آن موجب مسئولیت عاملان آن می‌باشد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت و تمام مراجع مربوطه به صورت جدی می‌خواهد که اولا به صورت سریع برای رهایی 20 نفر گروگان اقدام عملی نماید و دوماً با اتخاذ تدابیر و اقدامات عملی، امنیت راه‌های مواصلاتی را تأمین کرده و جلو تکرار و تداوم این گونه اعمال غیر انسانی را بگیرد. زیرا عدم رسیدگی جدی و قاطعانه به این گونه قضایا عواقب زیانباری برای کشور ما خواهد داشت. بنابر این کمیسیون یکبار دیگر از دولت می‌خواهد که با عطف توجه جدی به این مسئله، به این مشکل و معضل مهم ملی پایان بدهد.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

1/9/۱۳۹۴


بازنشر این مطلب