اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1492 تاریخ نشر:2016-06-05

در تقبیح فیصله‌های صحرایی و خودسر در ولایت زابل

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش فیصله‌های فراقانونی، غیرعدلی و صحرایی و تطبیق مجازات‌ ظالمانه و غیر قانونی توسط افراد گروهای مسلح مخالف درکشور شدیدا نگران است و اصدار و تطبیق فیصله‌های خودسر و فراقانونی چنین افراد در ولایت زابل را منحیث عمل غیراسلامی و غیرانسانی که حقوق بشری و شهروندی افراد را زیرپا گذاشته نظام امنيتي، عدلی-قضايي و حاکمیت قانون در کشور را به چالش می‌کشد، شدیدا تقبیح و محکوم می‌نماید.

قرار معلومات، به تاریخ ۱۴جوزاسال ۱۳۹۵ در منطقه جعفر ولسوالی شاجوی ولايت زابل؛ یک مرد را به ادعای اینکه قبلا قتل مرتکب شده، از طرف افراد مسلح مخالف دولت، به شکل غیرشرعی و غیرقانونی و بدون طی مراحل قانونی یک محکمه عادلانه و به صورت خودسرانه  باضرب گلوله  به گونه فجیع و ظالمانه به قتل می‌رساند. همچنین یک پسر و یک دختر را به اتهام داشتن روابط نامشروع، خلاف کرامت انسانی و به شکل بی‌رحمانه دره زدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یکبار دیگر تاکید می‌ورزد که تثبیت و بررسی جرایم، اصدار حکم و تطبیق جزاها از مکلفیت‌های اساسی ارگان‌های مؤظف، قانونی و باصلاحیت دولتی بوده و هیچ مرجع دیگر نمی‌تواند به شکل خودسرانه به اصدار حکم پرداخته و بدون طی مراحل قانونی جزاهای تعریف ناشده و خلاف کرامت انسانی را برای افراد تعیین و یا اجرا نماید.

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان از ارگان‌هاي امنيتي، عدلي و قضايي كشور مصرانه مي‌خواهد تا در امر تأمین امنیت و مصؤنیت شخصی شهروندان سعی لازم به خرج داده و عاملان این قضیه را دستگير و مطابق قانون مورد تعقیب عدلی قرار داده و محاکمه و مجازات نمایند.

 

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان

۱۵/۳/۱۳۹۵

 


بازنشر این مطلب