اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1523 تاریخ نشر:2016-06-11

در تقبیح ماین‌گذاری در مسجد جامع مزینه ولسوالی رودات ولايت ننگرهار

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

‌‌کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر مسجد جامع مزینه واقع در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار را که در اثر آن بیش از 80 تن به خاک و خون کشیده شدند، شدیدا تقبیح می‌کند. در اثر انفجار بمب جاسازی شده در داخل آن مسجد به تاریخ 21 جوزاری 1395 خورشیدی 3 تن از نمازگزاران به شمول ملا امام مسجد کشته شده و 78 تن دیگر آنها به شمول 28 کودک مجروح گردیدند.

این عمل زشت که از سوی هر شخص و یا جناحی صورت گرفته باشد، نشان مي‌دهد که  عاملان این بمب‌گذاری حتا حرمت و قداست اماکن و محلات عبادی را نیز زیر پا می‌کنند و در ماه مبارک رمضان افراد ملکی را هدف بمب‌گذاری قرار می‌دهند. چنین بمب‌گذاری‌ها که از جمله حملات کور محسوب می‌شود، نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی بوده و برخلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و مفاد مندرج در قانون اساسی کشور می‌باشد.

کمیسیون یک بار دیگر از تمامی طرف‌های درگیر به خصوص نیروهای مخالف دولت‌، مصرانه می‌خواهد که مبتنی بر اصول و ارزش‌های دین ‌اسلام و عرف قبول‌شده بین‌المللیِ جنگ، محلات تجمع عامه به خصوص عبادتگاه‌ها را هدف قرار ندهند و جان و مال غیر‌نظامیان بیگناه را در تحرکات جنگی خویش، بطور جدی مورد نظر داشته باشند. تمامی طرف‌های درگیر مکلف اند که از جان و مال غیر نظامیان حفاظت کنند.

کمیسیون ضمن تقبیح ‌اين عمل  ضداسلامي و ضدانساني از ارگان‌های امنیتی و عدلی‌ـ‌‌ قضایی کشور متمنی است که در پاسداری و حراست از حقوق شهروندان کشور سعی جدی نموده و عاملان این حادثه را شناسایی و مطابق قانون، مورد مجازات قرار دهند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

۲۲/۳/۱۳۹۵


بازنشر این مطلب