اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:2181 تاریخ نشر:2016-06-25

در محکومیت کشتار و خسارات مردم ملکی توسط افراد داعش در ولسوالی کوټ ولايت ننگرهار

بیانیه مطبوعاتي

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن ابراز همدردی و همدلی با باشندگان ولسوالی کوټ ولایت ننگرهار که به اثر هجوم افراد گروه داعش، مجبور به ترک خانه و كاشانه ‌و موجب آوارگی، تخريب و حریق املاك‌ مردم، مسدود شدن مکاتب،کشته شدن و ربودن افراد ملکی، اعم از زنان و اطفال شده است؛ شدیدا نگران است. اینچنین مصایب و ناملایمات را در تضاد با احکام ‌اسلامی‌، قوانین نافذه کشور، اصول و قواعد بشر دوستانه بین‌المللی حاکم بر جنگ ‌دانسته و به لحن شدید محکوم می‌کند.

در اثر حمله افراد مسلح مخالف دولت (افراد گروه داعش) به تاریخ ۴ سرطان سال ۱۳۹۵ برساحه وسیع مربوط به ولسوالی کوټ ولایت ننگرهار ۸ تن بشمول ۴ طفل، ۳ زن و۱ مرد کشته و ۷ تن از افراد ملکی جراحت برداشته است. همچنان این افراد مسلح ۳۰ تن، به شمول زنان، اطفال و پیرمردان را باخود بردند و ۲۳ منزل مسکونی را حریق کردند.‌

کمیسیون از مختل شدن پروسه عادی آموزش، دسترسی به خدمات صحی، بیجا شدگی گسترده و تخریب سرپناه و کمبود وسایل معیشتی، موجودیت زندان‌های غیرقانونی و شخصی،کشته شدن افراد ملکی و بزرگان قومی و در نهایت افزایش آسیب‌پذیری مصؤنیت شخصی اهالی متضرر و وخامت وضعیت حقوق بشر و بشردوستانه ناشی از حرکات جنگی گروه بنام داعش در این ولایت، سخت نگران است. ‌‌یک بار دیگر از تمام طرف‌هاي درگير در تمام کشور ‌مجدانه مي‌خواهد که در تأمين امنيت شهروندان‌، افراد ملكي و غير‌نظامي كشور کوشش مسئولانه و مؤثرتری صورت داده، ‌از زندگي، جان ومال آنها، پاسداري كنند. هم‌چنین از ‌نهادهای امنیتی، كشفي و قضایی ‌خواستار است تا در صورت خلاف‌کاری و پایمال کردن حقوق بشری وحقوق بشردوستانه باشندگان کشور، عاملا‌ن چنين قضايايي را شنا‌سايي کرده و مطابق قانون مورد مجازات قرار دهند.

 

كميسیون مستقل حقوق بشر ا‌فغانستان

۵/۴/۱۳۹۵


بازنشر این مطلب