اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:758 تاریخ نشر:2016-06-26

در محکومیت و نکوهش فیصله خود سر و فراقانونی در ولایت فراه

اعلا میه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از گسترش و شدت خشونت‌ها جدا ابراز نگرانی می‌نماید. از چندی به این سو، گزارش‌های متعددی به نشر می‌رسد که مخالفین مسلح دولت و برخی از گروه‌های مسلح غیر مسئول با خشن‌ترین شیوه‌ها، دست به کشتار می‌زنند و بی‌باکانه هراس افگنی می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تأمین امنیت و مصؤنیت شهروندان کشور، بررسی وکشف جرایم، تعقیب وگرفتاری مجرمین، تثبیت و تعیین جزا و صدور فیصله‌های قضایی در رابطه با سرنوشت افراد در کشور را صلاحیت انحصاری دستگاه عدلی و قضایی مشروع و ادارات ذیصلاح قانونی دولت میداند. گرفتن حق حیات و زندگی افراد، بدون موجب قانونی و بدون طی نمودن مراحل قانونی و اصول محاکمات عادلانه مجاز نبوده و اعدام‌های خودسرانه مردود و چنین اعمال خشن و غیر انسانی را نکوهش می‌کند.

این‌بار ۲ روز قبل مخالفان مسلح دولت در مسیر راه هرات-فراه قاضی محکمه استیناف ولایت فراه را نخست ربوده و سپس شب ۴/۵ سرطان  سال ۱۳۹5 در منطقه فرارود ولسوالی خاک سفید ولایت فراه به دارآویخته است.

کمیسون به این نظر است که کشتار و اعدام‌های صحرایی از سوی هر جناحی که صورت گیرد، نقض صریح حقوق بشر بوده و دولت افغانستان و ارگان‌هاي امنيتي، عدلي و قضايي كشور مکلف اند تا در امر تأمین امنیت و مصؤنیت کاری کارمندان نظام عدلی-قضایی کشور سعی لازم را به خرج داده و عاملان قضایایی که در تضاد با موازین حقوق بشر و قوانین نافذه کشور عمل می‌نمایند، مطابق قانون جدآ مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

 

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان

۶/۴/۱۳۹۵

 

 


بازنشر این مطلب