اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:910 تاریخ نشر:2016-07-13

در تقبیح حمله برلیسه درشهرخوست مرکز ولایت خوست

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان انفجار ماین و مجروحیت شاگردان معصوم و استاد مکتب در شهرخوست ‌‌‌را‌ ‌عمل شنيع ومخالف احکام دین ‌اسلام وعرف بین‌المللی جنگ ( قوانین بشر دوستانه بین‌المللی ) دانسته‌، با شديد‌ترين لحن ممكن تقبیح مي‌کند. اطفال ومراکزآموزشی تحت هیچگونه شرایط نباید از طرف‌های درگیر درمنازعه، مورد هدف قرارگیرند. این عمل مخالفان دولت، دشمنی با حکم خداوندی مبنی برتعلم وتعلیم و روشنگری به حساب میاید.

به تاریخ ۲۱سرطان سال جاری ۱۳۹۵ دراثر ‌انفجار ماین که قبلآ دریک صنف جابجا شده بود ۵ تن از شاگردان و۱ تن ازمعلمین لیسه مطیع الله شهید درشهرخوست مرکز ولايت خوست مجروح گردیدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن استدعاي  شفای‌ عاجل‌ برای مجروحین‌، از تمام طرف‌هاي درگير ‌مصرانه مي‌خواهد که افراد غیر‌نظامی بخصوص مراکزآموزشی وشاگردان مكاتب را مورد هدف حملات خويش قرار ندهند و در حفظ جان و مال مردم بیگناه بکوشند‌.

هم چنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مقام‌های امنیتی، عدلی و قضایی کشور می‌خواهد که به طور جدي به ايفاي وظایف خود در تأمین امنیت و زند‌گی صلح‌آمیز شهروندان پرداخته، مسببان و عاملان این حادثه‌ را به زودترين فرصت، شناسایی و مطابق قانون مورد مجازات قرار دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان

۲۱/۴/۱۳۹۵

 


بازنشر این مطلب