اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:2232 تاریخ نشر:2016-10-01

در مورد تلفات افراد ملکی در ولسوالی اچین

اعلامیه مطبوعاتی

 

کابل؛ مورخ 10 میزان،

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر افراد ملکی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار را محکوم می‌نماید. مطابق اصول پذیرفته شده حقوق بشر دوستانه بین‌المللی و احکام قانون اساسی کشور، هدف قرار دادن افراد غیر نظامی برخلاف موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی و غیر قانونی بوده و از زمره نقض حقوق بشر محسوب می‌شود.  کمیسیون از جان باختن افرادی که در منازعات مسلحانه اشتراک ندارند، به شدت ابراز نگرانی می‌نماید.

به تاریخ هفتم میزان 1395 خورشیدی، به ساعت 3 بجه شب منزل مسکونی "ملک رییس خان" یکی از متنفذین قومی که به تازگی از زیارت حج برگشته بود، مورد حمله هوایی هواپیمای بدون سرنشین قرار گرفت. براساس گفتگوهای ناظرین کمیسیون با مردم محل، آنها ادعا کردند که در هنگام این حمله برخی از متنفذین قومی به منظور تبریکی زیارت حج در خانه "ملک رییس خان" حضور داشتند که در اثر این حمله به تعداد 18 تن از افراد ملکی کشته شده و 10 تن دیگر از افراد ملکی به شمول یک طفل 9 ساله زخمی شده اند. مردم محل به کمیسیون گفته اند که تعدادی از افراد داعش  نیز در اواخر روز در این خانه حضور داشتند؛ اما چندین ساعت قبل از حمله، ظاهرا این محل را ترک کرده بودند.

براساس کنوانسیون‌های چهارگانه جنوا و پروتکل‌های الحاقی آن، تمامی طرف‌های درگیر مکلف اند که اصول پذیرفته شده حقوق بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کرده و از جان مردم حفاظت نمایند. طرف‌های مخاصمه مسوولیت دارند تا میان نظامیان و افراد غیر نظامی تفکیک قایل شوند و در هنگام عملیات‌های نظامی بکوشند تا به جان و مال افراد ملکی آسیب وارد نکنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد این حادثه تحقیقات خود را به طور مستقلانه و بی‌طرفانه آغاز کرده و نتایج آن را در آینده نزدیک به نشر خواهد رساند. کمیسیون یک بار دیگر از تمامی طرف‌های درگیر تقاضا می‌نماید تا در هنگام عملیات‌های نظامی تمامی تلاش‌ها و تدابیر لازم را به کار گیرند تا به جان و مال افراد ملکی آسیب وارد نگردد. هم چنین کمیسیون از دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی تقاضا می‌کند تا در مورد این حادثه به طور بی‌طرفانه تحقیق نموده و نتایج آن را با مردم شریک سازند. 

 

بااحترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان


بازنشر این مطلب