اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1179 تاریخ نشر:2017-06-05

اعلامیه مطبوعاتی در رابطه به نشر گزارش تلفات افراد ملکی در افغانستان (سال 1395)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

اعلامیه مطبوعاتی و خلاصه یافته های گزارش

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر "گزارش تلفات افراد ملکی در سال 1395 خورشیدی" از شدت و گسترش ناامنی ها و خشونت های مسلحانه ابراز نگرانی نموده و یک بار دیگر از طرفهای درگیر به طور جدی تقاضا می کند تا جان و مال مردم را در هنگام منازعات مسلحانه حفاظت نمایند.

محترم داکتر سیماسمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در زمینه گفتند: "سال 1395 خورشیدی از جهت تعداد تلفات افراد ملکی یکی از خونین ترین سال به حساب می آید. در سال 1395 آمار تلفات افراد ملکی بیش از 12 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و بیش از ده هزار نفر کشته و زخمی شدند." هم چنین داکتر سیما سمر افزودند: "سال جاری نیز یکی از سال های دشوار برای وضعیت حقوق بشر است و ما از افزایش خشونت های مرتبط به منازعات مسلحانه به شدت ابراز نگرانی می نماییم. کشتار افراد ملکی نقض صریح موازین و اصول حقوق بشردوستانه بین المللی بوده و عاملان آن قابل تعقیب عدلی می باشند."

گزارش تلفات افراد ملکی سال 1395 خورشیدی بر اساس نظارت های مداوم و مستقیم ناظرین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از وضعیت حقوق بشردوستانه بین المللی به دست آمده است. این گزارش براساس مشاهدات ناظرین کمیسیون، معلومات داده شده توسط خانواده قربانیان، مجروحان، شاهدان و بزرگان محل، مسوولان شفاخانه ها و مسوولان امنیتی تهیه شده است.

خلاصه یافته های گزارش تلفات افراد ملکی در سال 1395

 • تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی نسبت به سال قبل ۱۲.۴۸ درصد افزایش‌یافته است. در طول سال ۱۳۹۵ خورشیدی آمار تلفات افراد ملکی به ۱۰۶۰۸ نفر (۲۸۲۳ کشته و ۷۷۸۵ زخمی) رسید که از این میان ۵۶۸۱ تن آن‌ها مرد، ۱۱۳۷ تن آن‌ها زن و ۲۹۸۰ تن آن‌ها کودک بوده‌اند.  
 • درمجموع ۶۷.۵۰ درصد از عاملان تلفات افراد ملکی گروه‌ها مخالف مسلح دولت (۶۱.۲ درصد گروه طالبان و ۶.۲۳ درصد گروه داعش) بوده است.
 • عامل ۱۴.۱۳ درصد تلفات ملکی نیروهای حامی دولت (نیروهای دولتی و نیروهای بین‌المللی) بوده است.  نیروهای حامی دولت ۴۸۱ نفر را کشته‌اند و ۱۰۱۸ تن را زخمی کرده‌اند.
 • عامل ۱۸.۲ درصد دیگر تلفات افراد ملکی افراد نامعلوم بوده‌اند. به‌عبارت‌دیگر ۱۸.۲ درصد از تلفات ملکی در اثر حوادثی اتفاق افتاده که هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.
 • بیشترین تلفات ملکی در سال 1395 در اثر انجام حملات انتحاری اتفاق افتاده است. در این سال 25.61 درصد تلفات ملکی در اثر حملات انتحاری بوده که درنتیجه این نوع حملات درمجموع 2717 تن کشته و زخمی شده‌اند.
 • پس از حملات انتحاری، درگیری‌های زمینی، ترور و قتل، ماین‌های کنار جاده و حملات راکتی و حملات هوایی به ترتیب بیشترین تلفات را در پی داشته است.
 • در جریان سال ۱۳۹۵ خورشیدی نه‌ تنها دامنه ناامنی‌ها و منازعات مسلحانه ازنظر جغرافیایی گسترش یافت و مناطق بیشتر را شامل شد، بلکه خشونت‌های مربوط به زمان جنگ نیز بیش‌ازپیش شدت یافته است.
 • علت دیگر افزایش تلفات ملکی ظهور و فعالیت بیشتر گروه داعش است که در سال ۱۳۹۵ چندین حمله را علیه جمعیت کاملاً ملکی در شهر کابل و شرق افغانستان انجام داده است.
 • تاکتیک های جنگی مخالفان مسلح دولت نیز بر افزایش تلفات افراد ملکی تاثیرگذار بوده است. در سال 1395 خورشیدی مخالفان مسلح دولت علاوه بر انجام حملات انتحاری برخی از مناطق مسکونی از جمله شهر لشکرگاه را با پرتاب راکت مورد هدف قرار دارد که باعث کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از افراد ملکی گردید.
 • مقایسه آمار تلفات در سال ۱۳۹۵ با سال ۱۳۹۴ خورشیدی نشان می‌دهد که در سال 1395 تعداد بیشتری اطفال جان ‌داده‌ و یا مجروح شده‌اند. تلفات اطفال در سال 1395 در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش داشته است. در سال 1394 خورشیدی 1116 طفل و در سال 1395 خورشیدی 2980 طفل کشته و یا مجروح شده اند.

پیشنهادات

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مبنای یافته‌های این گزارش، موارد زیر را به دولت افغانستان، نیروهای بین‌المللی و گروه‌های مخالف مسلح دولت پیشنهاد می‌کند و از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهد تا به پیشنهاد‌ها کمیسیون توجه جدی نموده و این پیشنهاد‌ها را تطبیق و اجرا نمایند.

 1. تمامی طرف‌های درگیر به شمول مخالفین مسلح دولت باید مفاد کنوانسیون‌های 1949 جنوا و پروتکل‌های الحاقی آن و مقررات حقوق بشردوستانه عرفی را رعایت و به تمام قواعد بشردوستانه بین‌المللی در جریان منازعات مسلحانه احترام بگذارد. طرف‌های درگیر توجه داشته باشند که هر نوع تخطی از این قواعد، موجب مسئولیت تخطی کننده می‌شود و مرتکبان نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی در تمام حالات، شرایط و زمان قابل پیگرد و تعقیب عدلی است.
 2. تمامی طرف‌های درگیر باید متوجه باشند که کشتن افراد ملکی و آسیب رساندن به افراد و اموال ملکی ممنوع است. به مخالفین مسلح دولت توصیه می‌شود که از هدف قرار دادن افراد غیرنظامی دست بکشند و از روش‌ها و تاکتیک‌های که سبب تلفات افراد ملکی می‌شود، جدا خودداری کنند.
 3. به مخالفین مسلح دولت توصیه می‌شود که به گروگان‌گیری‌ها، ترور و قتل مسافران، افراد متنفذ ملکی و روحانیون پایان دهند و بیشتر ازاین‌دست به محاکمه‌های صحرایی نزنند.
 4. از دولت افغانستان خواسته می‌شود که به موارد نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی در جریان منازعات مسلحانه رسیدگی نموده و تمام مرتکبان نقض قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را شناسایی نموده و مورد تعقیب عدلی قرار دهد.
 5.  از دولت افغانستان خواسته می‌شود که اقدامات قانونی و مؤثری را برای خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول اتخاذ نماید و جلو خودسری‌های نیروهای مسلح غیرمسئول را که تحت نام «نیروهای خیزش مردمی» مرتکب نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی می‌گردند، بگیرند.
 6. به دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی حامی دولت پیشنهاد می‌گردد که اصول و قواعد مربوط به حقوق بشردوستانه بین‌المللی را جدا رعایت نموده و با احترام به اصل تفکیک، اصل تناسب و اصل احتیاط از جان، مال و کرامت غیرنظامیان حفاظت کنند.
 7. کمیسیون مستقل حقوق بشر خواستار آن است که دولت افغانستان در رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی با محکمه جزایی بین‌المللی همکاری نموده و اسناد، شواهد و مدارک مربوط به قضایای جنایات جنگی را جمع‌آوری کرده و به آن محکمه بسپارد.
 8. از دولت افغانستان خواسته می‌شود که بیش از گذشته به تمام منسوبین نیروهای دفاعی و امنیتی کشور موازین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی را آموزش دهد.
 9. به دولت افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی پیشنهاد می‌شود تا کمک‌های انسان دوستانه ملی و بین‌المللی را هماهنگ نموده و به حمایت از اشخاص و خانواده‌های که در اثر جنگ‌ها بیجا شده‌اند، بپردازند.
 10. دولت افغانستان باید با تصویب قانون جبران خسارت، پرداخت غرامت به افراد و خانواده‌های آسیب‌دیده ناشی از منازعات مسلحانه و حملات تروریستی را قاعده‌مند نموده و حق جبران خسارت را عملاً تضمین نماید.
 11. از دولت افغانستان تقاضا می‌شود که منحیث یک دولت مسئول در تأمین امنیت تمام شهروندان کشور بخصوص اقلیت‌های قومی و مذهبی اقدامات لازم را روی دست گرفته و امنیت اجتماعات و تجلیل از روزهای مذهبی و مراسم دینی آن‌ها را بگیرد.

 

بااحترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

15 جوزا 1396، کابل

 

یادداشت: برای دسترسی به گزارش کامل تلفات افراد ملکی در سال 1395 خورشیدی از وبسایت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دیدن نمایید. آدرس وبسایت: www.aihrc.org.af

برای معلومات بیشتر در مورد این گزارش به این شماره ها در تماس شوید: 0790690090 و 0790690422

لطفا فایل پی دی اف اعلامیه را از اینجا دانلود کنید.


بازنشر این مطلب