اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1199 تاریخ نشر:2017-07-16

کشته و زخمی شدن ۲۰ فرد ملکی در شهر ترینکوت ولایت ارزگان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشته شدن ۶ فرد ملکی (۵ طفل و ۱ زن) و زخمی شدن ۱۴ فرد دیگر در عملیات شبانه نیروهای امنیتی و نیروهای مأموریت قاطع در شهر ترینکوت ولایت ارزگان را محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی و خانه‌های مسکونی در مغایریت صریح با قواعد بشردوستانه بین‌المللی، قوانین ملی و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشری افغانستان استفاده از منازل مسکونی مردم به حیث سنگر و سپر ساختن افراد ملکی توسط مخالفین مسلح دولت را نقض صریح حقوق بشر دوستانه بین‌المللی دانسته و آن را محکوم می‌نماید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای مأموریت قاطع تقاضامند است تا قواعد بشردوستانه بین‌المللی (اصل تفکیک، تناسب و احتیاط) را به صورت همه جانبه آن رعایت نموده،  افراد ملکی و منازل مسکونی را مورد هدف قرار ندهند، همچنان در زمینه، مطابق میعارهای بین‌المللی تحقیقات همه جانبه را انجام داده و برای قربانیان این حادثه غرامت متناسب و عادلانه را پرداخت نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تقاضا می‌نماید تا قواعد بشردوستانه بین‌المللی را در جریان عملیات‌ نظامی خصوصا در عملیات شبانه به صورت همه جانبه آن رعایت نماید، عاملین قضیه متذکره را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره زمینه‌های جبران خساره عادلانه را مهیا سازند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

۲۴/۴/۱۳۹۶


بازنشر این مطلب