اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1207 تاریخ نشر:2018-10-20

اعلامیه مطبوعاتی : به مناسبت برگزاری انتخابات ولسی جرگه

test logo for web

کمیسیون مستقل حقوق بشر ا فغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

به مناسبت برگزاری انتخابات ولسی جرگه

 

امروز شنبه، تاریخ ۲۸ میزان ۱۳۹۷ انتخابات ولسی جرگه در ۳۲ ولایت کشور در حال برگزاری می‌باشد؛ از حضور مردم پیش از گشایش مراکز رأی‌دهی از تمام مراکز شهر‌ها و برخی از ولسوالی‌ها، گزارش شده و توسط ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مشاهده و نظارت صورت گرفت.

محترم داکترسیماسمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، باحضور در یکی از مراکز رأی دهی، با استعمال رأی شان، انتخابات را یک امر مهم و اشتراک گستردة شهروندان واجد شرایط را معیار و اطمینان محکم برای انتخابات شفاف و عادلانه دانستند. ایشان با توجه به عدم گشایش مراکز رأی‌دهی در برخی مناطق و مشکلات گزارش شده، با ابراز تأسف از مسدود ماندن مراکز رأی‌دهی و موجودیت مشکلات گسترده، حضور مردم را مایه امیدواری و قابل تقدیر دانستند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با حضور بیش از ۲۷۵ از کارمندان خویش انتخابات را در بیش از ۲۲ ولایت کشور و ۱۰۰۰ هزار مرکز رأی دهی نظارت می‌نماید. کمیسیون با توجه به مأموریت خویش در عرصه‌های حقوق سیاسی و مدنی، در راستای نظارت از چهار حق بشری مرتبط با انتخابات و سه اصل اساسی؛ حق آزادی بیان، حق آزادی اجتماعات، حق آزادی انجمن‌ها و حق آزادی گشت و گذار و اصل عدم تبعیض، عدم تهدید و بی طرفی در روز انتخابات نظارت به عمل می‌آورد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور رعایت مقررات، کارت اعتبار‌دهی نظارت را از کمیسیون مستقل انتخابات اخذ نموده و فرمه‌های ساختارمند را جهت نظارت بر انتخابات تهیه و مورد استفاده قرار داده‌است. براساس گزارش‌های ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان، کمبودی‌ها، نارسایی‌ها و تخلفات زیر در جریان رأی دهی شناسایی شده‌است:

 

  1. عدم به موقع گشودن مراکز رأی‌دهی: ناظران کمیسیون از تعداد زیادی از مراکز رأی‌دهی گزارش داده‌اند که در باز شدن آن از یک ساعت تا بیش از شش ساعت تأخیر صورت گرفته‌است. و برخی از مراکز رأی دهی تا هنوز هم باز نشده‌است.
  2. نبود فهرست رأی دهندگان در مراکز رأی دهی مربوطه: کمیسیون گزارش‌های متواتر از ولایات مختلف دریافت نموده که در آن فهرست رأی دهندگان موجود نبوده‌اند.
  3. عدم فعال بودن وسایل بایومتریک: یافته‌های نظارتی کمیسیون نشان می‌دهد که در بسیاری از مراکز رأی‌دهی وسایل بایومتریک فعال نبوده و یا اینکه کارمندان طرز استفاده از آنرا نمی‌دانسته‌اند.
  4. حوادث و تهدیدات امنیتی: ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از بیش از۲۲ حادثه امنیتی  خبر داده‌اند که باعث تلفات جانی و مالی شده‌است.
  5. عدم حاضر شدن کارمندان کمیسیون انتخابات در مراکز رأی‌دهی: براساس یافته‌های نظارتی کمیسیون، در برخی از ولایات کشور تعدادی از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در مراکز رأی دهی حاضر نشده و یا با تأخیر حاضر شده و در نتیجه انتخابات در آن مراکز برگزار نشده‌است.
  6. پاک شدن رنگ مخصوص انگشت رأی دهندگان: کمیسیون در چندین مورد دریافته‌است که رنگ مخصوص انگشت رأی دهندگان با استفاده مواد شوندة کیمیاوی به سادگی پاک و زایل می‌گردد.

 

با توجه به موارد فوق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد تا فوراً به گشایش مراکز که تا هنوز باز نشده، اقدام نموده و وسایل لازم را به موقع به مراکز رأی دهی ارسال نموده و زمینه استفاده شهروندان از حق بشری خود را مطابق احکام قانون فراهم نماید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای دفاعی و امنیتی کشور تقاضا می‌نماید که جهت تأمین امنیت رأی دهندگان و مراکز رأی‌دهی، اقدامات فوری و مؤثر را روی دست گرفته و به وظایف قانونی خویش عمل نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل؛ ۲۸/۷/۱۳۹۷ ساعت ۱ بعد از ظهر

 

 


بازنشر این مطلب