اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:478 تاریخ نشر:2018-12-05

اعلامیه مطبوعاتی در مورد اختطاف رئیس تلویزیون انعکاس و به قتل رساندن دریور آن

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اختطاف رئیس تلویزیون محلی انعکاس و انعکاس گروپ و به قتل رساندن دریورش را به شدید ترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی مینماید.

یافته های و بررسی های کمیسیون نشان میدهد که خشونت علیه خبرنگاران به اشکال و انواع متفاوت مانند قتل، ترور، لت وکوب، اختطاف، محرومیت از دسترسی به اطلاعات و گشت گذار و تهدیدات متداوم، اعمال گردیده است. چنین برخورد ها و اعمال خشونت بار باعث نقض حقوق بشر، نقض ازادی بیان و سایر اسناد ملی و بین المللی حقوق بشر میباشد.

اختطاف، هدف قرار دادن مسولین رسانه ها یک عمل غیر قانونی و غیر انسانی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین نافذه کشو، میثاق های بین المللی حقوق بشر و مصادیق آزادی بیان قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نیروهای امنیتی و دفاعی جدا تقاضا میکند تا در تامین امنیت مسولین رسانه ها و ژورنالستان اقدمات جدی را روی دست گرفته عاملین قضیه را شناسایی و جهت پیگری به نهادهای عدلی وقضایی ارسال داشته و نهادهای عدلی وقضایی در روشنی احکام قوانین نافذه کشور به قضایای ژونالستان و خبرنگاران رسیدگی نموده تا از نقض حقوق بشری شان جلوگیری بعمل اید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

14 قوس 1397

 


بازنشر این مطلب