اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:524 تاریخ نشر:2019-01-26

تلفات ملکی ناشی از بمباردمان هوایی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند

 

test logo for web

16 جوزا 1381

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله هوایی در قربه غوره ولسوالی سنگین ولایت هلمند را که منجر به تلفات ملکی خصوصا زنان و اطفال گردیده به شدید ترین الفاظ نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی مینماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی(زنان و اطفال) و منازل مسکونی شهروندان، نقض حقوق بشری شهروندان کشور، قواعد بشردوستانه بین المللی، میثاق های بین المللی حقوق بشر، احکام دین مقدس اسلام و قوانین نافذه کشور میباشد.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان جدا میخواهد تا از افراد ملکی و منازل مسکونی شان به عنوان سپر انسانی استفاده نکرده به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و نیروهای ماموریت قاطع میخواهد تا در جریان عملیات های هوایی از دقت کامل گارفته تا باعث تلفات ملکی، نقض حقوق بشردوستانه بین المللی و اصول و قواعد جنگی نشوند. همچنان از ارگانهای عدلی و قضایی و نهادهای امنیتی و دفاعی جدا میخواهد تا حادثه متذکره را به صورت شفاف، عادلانه، بی طرفانه و همه جانبه بررسی و تعقیب نموده، عاملین قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان کمک های لازم بشری را ارائه نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

4 جدی1397

 


بازنشر این مطلب