اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1241 تاریخ نشر:2019-03-23

انفجار ماین در مراسم تجلیل از روز دهقان در ولایت هلمند

 test logo for web

16 جوزا 1381

کمیسیون مستقل حقوق بشر ا فغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار مواد تعبیه شده در مراسم تجلیل از روز دهقان را در استدیوم ورزشی حامد کرزی، شهر لشکرگاه ولایت هلمند را که منجر به کشته و زخمی شدند تعدادی زیادی از هموطنان ما گردیده به شدید ترین الفاظ نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی مینماید.

هدف قرار دادن مراسم، اجتماعات و افراد ملکی نقض حقوق بشری شهروندان کشور، احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین المللی، میثاق های بین المللی حقوق بشر و قوانین نافذه کشور میباشد.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان جدا میخواهد تا افراد ملکی، مراسم و اجتماعات شهروندان کشور را مورد هدف قرار نداده به حقوق و آزادی های اساسی شهروندان، قواعد بشردوستانه بین المللی، میثاق های بین المللی حقوق بشر و احکام دین مقدص اسلام احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت نموده و مرتکب چنین جنایات هولناک نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور جدا میخواهد تا امنیت جانی شهروندان، مراسم و اجتماعات شان را تامین نمایند. همچنان از ارگانهای عدلی و قضایی و نهادهای امنیتی و دفاعی جدا میخواهد تا حادثه متذکره را به صورت شفاف، عادلانه، بی طرفانه و همه جانبه بررسی و تعقیب نموده، عاملین قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان کمک های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

 

 


بازنشر این مطلب