اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:845 تاریخ نشر:2019-04-07

محکومیت تلفات ملکی ناشی از بمباردمان هوایی و عملیات شبانه در قریه شاخ ولسوالی قیصار ولایت فاریاب

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله هوایی و عملیات شبانه مورخ 12 حمل 1398 نیروهای مشترک دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نیروهای بین‌المللی در قریه شاخ ولسوالی قیصار ولایت فاریاب که به تلفات ملکی به ویژه زنان و اطفال منجر گردیده به شدید ترین الفاظ نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی ناشی از این نوع حملات ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی و تخریب منازل مسکونی شهروندان، مغایر احکام دین مقدس اسلام، ارزش های حقوق بشری، قواعد بشر دوستانه بین المللی و قوانین نافذه کشور می‌باشد.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان به خصوص از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور جدا می‌خواهد تا در جریان منازعات مسلحانه و عملیات های هوایی حقوق بشر دوستانه بین المللی را رعایت نموده تا از تلفات ملکی و تخریب منازل مسکونی جلوگیری به عمل آید. هم‌چنان از ارگانهای عدلی و قضایی و نهاد های امنیتی و دفاعی جدا می‌خواهد تا حادثه متذکره را به صورت شفاف، عادلانه، بی‌طرفانه و همه جانبه بررسی و تعقیب نموده تا عاملین قضیه شناسایی و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند، از دولت ج. ا. ا نیز می‌خواهد که برای قربانیان این حادثه کمک های لازم بشری را ارائه نماید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان جدا می‌خواهد تا از منازل مسکونی و افراد ملکی به عنوان سپر انسانی استفاده ننموده و به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده، مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

18حمل1397

 


بازنشر این مطلب