اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1502 تاریخ نشر:2019-04-14

رد درخواست څارنوال محکمه جزایی بین‌المللی برای کسب مجوز آغاز تحقیقات درباره وضعیت افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل 24 حمل 1398

څارنوال محکمه جزایی بین المللی خانم فاتو بنسودا به روز سوم نوامبر 2017 میلادی طی بیانیه­ ی خواهان مجوز قضایی برای انجام تحقیقات در مورد وضعیت نقض جدی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در افغانستان گردید. این درخواست څارنوال محکمه جزایی بین المللی مورد استقبال مردم افغانستان مخصوصا خانواده­ های قربانیان و نهادهای مدافع حقوق بشر واقع گردید.

نهادهای مدافع حقوق بشر، خانواده­ های قربانیان و مردم افغانستان بدلیل تداوم خشونت و ارتکاب اعمال جنایت کارانه گروه­ های درگیر جنگ و نبود میکانیزم بخاطر رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشردوستانه، با آغاز درخواست څارنوال محکمه جزایی بین­ المللی بخاطر رسیدگی به این قضایا امیدوار­ شده، همکاری و آمادگی خود را  در زمینه اعلان داشتند. حدود هزاران شکایت و مستندات قضایای نقض حقوق بشردوستانه را نهادهای مدافع حقوق بشر و خانواده­های قربانیان جمع آوری کرده و به حارنوالی این محکمه ارسال داشتند، و از محکمه جزایی بین­ المللی خواهان رسیدگی جدی و عادلانه به قضایا شدند. اینک با اعلان حکم قضات محکمه جزایی بین­ المللی بتاریخ 23.1.1398 مبنی بر اینکه انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان در حال حاضر نمی­تواند به سود تامین عدالت باشد، قربانیان جنایات ارتکاب یافته را مأیوس ساخته و به تداوم فرهنگ معافیت کمک خواهد کرد. در همین حال دکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز تاسف از این تصمیم محکمه، خواهان تداوم تلاش­ها برای تامین عدالت و پاسخ­گویی برای جنایات و نقض حقوق بشری در افغانستان شد.

در سال 2003 افغانستان عضو اساسنامه روم شده و به اساس آن در صورتی­که نهادهای عدلی و قضایی ملی کشور توانایی و یا علاقه رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشردوستانه را نداشته باشند، محکمه جزایی بین­المللی صلاحیت و مسئولیت دارد که به این قضایا رسیدگی نماید. از آنجائیکه نهادهای عدلی و قضایی داخلی افغانستان نخواسته ویا نتوانسته اند که عاملان نقض حقوق بشر وحقوق بشردوستانه را مورد پیگرد و محاکمه قرار دهند، نیاز است که محکمه جزایی بین­المللی به اساس صلاحیت و مسئولیت خود اینکار را انجام دهد، تا عدالت تامین شده، فرهنگ معافیت خاتمه یافته و پاسخگویی و حسابدهی به جامعه تقویت گردد. قابل یادآوریست اینکه رسیدگی محکمه جزایی بین­المللی به قضایا، عامل کاهش ارتکاب جرایم در کشور شده و ظرفیت­های دولت افغانستان در رسیدگی به موارد جرایم علیه بشریت، جرایم جنگی و نقض فاحش حقوق بشر را بهبود بخشیده و آن را ارتقا می­دهد.

این تصمیم محکمه جزایی بین­المللی مبنی بر اینکه انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان در حال حاضر نمی­تواند به سود تامین عدالت باشد، مایه تأسف کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بوده و به نفع تامین عدالت نمی­باشد.

 

 


بازنشر این مطلب