اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1239 تاریخ نشر:2019-04-21

در مورد تلفات ملکی ناشی از عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک

 اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل 1 ثور 1398

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تلفات ملکی ناشی از عملیات­ شبانه نیروهای مشترک قطعات خاص دولت در قریه صد مرده ولسوالی نرخ ولایت میدان ودرک را که به اثر آن، 7 تن از مردم ملکی به شمول 4 طفل و 1 زن کشته و 2 طفل دیگر زخمی شده اند، نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی در سال جاری شدیدا ابراز نگرانی می­نماید.

هدف قرار دادن شهروندان(افراد ملکی) و منازل مسکونی شان نقض صریح حقوق بشر بوده و در مغایریت صریح با میثاق­های بین المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه بین المللی، قوانین نافذه کشور و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نیروهای امنیتی و دفاعی جدا می­خواهد تا در جریان عملیات­های نظامی خویش از دقت کامل کار گرفته افراد ملکی و منازل مسکونی شان را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین المللی را به صورت همه جانبه رعایت نمایند. همچنان از ارگانهای کشفی و عدلی و قضایی جدا تقاضا می­نماید تا عاملین قضایای متذکره را هرچه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار دهند.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت افغانستان نیز جدا می­خواهد که از افراد ملکی و منازل مسکونی شان به عنوان سپر انسانی استفاده ننموده و به حقوق بشری شهروندان و قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت و عملی سازند.

با احترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 


بازنشر این مطلب