اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1120 تاریخ نشر:2019-04-24

گزارش سالانه تلفات افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

کابل، 3 ثور 1398

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز سه شنبه سوم ثور، گزارش سالانه تلفات افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه را طی کنفرانس مطبوعاتی که در آن تعداد زیادی از رسانه های ملی و بین المللی حضور داشتند، به دست نشر سپرد.

این گزارش که در نتیجه نظارت­های مداوم دفاتر ساحوی، ولایتی و بخش بررسی­ ویژه کمیسیون تهیه گردیده، نشان می­دهد که تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نسبت به سال­های گذشته افزایش یافته است. چنانچه آمار تلفات ملکی ناشی از منازعات مسلحانه در سال 1397 خورشیدی به 11212 تن (3032 کشته و 8180 زخمی) رسیده است که بیشترین آن در اثر حملات انتحاری، جنگ­های زمینی، حملات راکتی، ماین­های کنار جاده، حملات هوایی، ترور و کشتار به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال قبل آن، 19 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

داکتر سیماسمر؛ رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه با نشر این گزارش بیان داشت که "شدت خشونت‌ها و گسترش نا امنی­ها مایه نگرانی جدی بوده، از تمامی طرف­های درگیر منازعات مسلحانه خواسته می‌شود تا اصول و قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی را رعایت نموده و از جان و مال غیر نظامیان که اشتراک مستقیم در منازعات مسلحانه را ندارند، حفاظت کنند."

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هدف قرار دادن افراد ملکی را به شدت محکوم نموده و خواهان پیگیری عاملین این قضایا از طریق مراجع ذیصلاح آن می­باشد. چنانچه هدف قرار دادن مردم ملکی در منازعات مسلحانه بخصوص زنان، اطفال، اقلیت­های قومی و مذهبی، رسانه­ها و حمله به پروسه­ های مردمی و تاسیسات غیر نظامی هیچ توجیه قانونی و شرعی نداشته و خلاف تمامی موازین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین ­المللی است.

 

 


بازنشر این مطلب