اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:683 تاریخ نشر:2019-06-10

نکوهش تیرباران یک فرد ملکی و اسارت سه تن از آنان توسط مخالفین دولت (طالبان) در مسیر راه ولسوالی جغتو ولایت غزنی اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تیرباران کردن یک دانشجو و اسارت سه تن دیگر از افراد ملکی را درمسیر شاهراه ولسوالی جغتو ولایت غزنی توسط مخالفین دولت به شدید ترین الفاظ نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی ناشی ازگروگان گیری و تیرباران نمودن افراد ملکی توسط مخالفین مسلح دولت ابراز نگرانی می‌نماید.

گروگان گرفتن و تیرباران نمودن افراد ملکی نقض صریح احکام دین مقدس اسلام، حقوق بشری شهروندان کشور، قواعد بشردوستانه بین المللی، میثاق های بین المللی حقوق بشر و قوانین نافذه کشور می‌باشد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان جدا می‌خواهد تا افراد ملکی را که درمنازعه و جنگ دخالت و نقشی نداشته اند مورد تیر باران، گروگان و آزار و اذیت قرار نداده، به جان و مال مردم ملکی احترام گذاشته و به  آموزه های اسلامی ، قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون ازدولت جمهوری اسلامی افغانستان به ویژه از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌خواهد تا در تامین امنیت و مصؤنیت شهروندان کشورکه یکی از مکلفیت های قانونی شان می‌باشد جداً عمل نموده‎ و در رهایی افراد یاد شده از سعی و تلاش همه جانبه خویش دریغ نورزند. هم‌چنان از نهاد های عدلی و قضایی و ارگان های امنیتی و دفاعی می‌خواهد تا عاملین قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار داده تا عدالت تامین گردد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

20 جوزا 1398

 


بازنشر این مطلب