اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:335 تاریخ نشر:2019-07-08

اعلامیه مطبوعاتی در مورد تلفات ملکی ناشی از حمله موتر بمب و انتحاری در ولایت غزنی

 

 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل 17 سرطان 1398

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله مهاجم انتحاری به روز یکشنبه مورخ 16 سرطان 1398 بالای حوزه سوم امنیت ملی شهر غزنی که در یک محل مسکونی موقعیت داشته، که در اثر این رویداد حدود 175 تن افراد ملکی کشته و زخمی شده اند که بیشترین آنها را متعلمین مکاتب تشکیل می­دهند، محکوم نموده و از آسیب دیدن مردم در منازعات ابراز نگرانی می­نماید.

آسیب رساندن به مردم ملکی مخصوصا اطفال نقض صریح حقوق بشر، میثاق­های بین المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه بین المللی، قوانین نافذه کشور و احکام دین مقدس اسلام بوده و مصداق جرایم جنگی می­باشد.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نیروهای امنیتی و دفاعی جدا می­خواهد که در تامین امنیت شهروندان تلاش بیشتر نموده، و عاملین چنینی قضایای را دستگیر نمایند تا مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت افغانستان نیز جدا می­خواهد که به افراد ملکی آسیب وارد ننموده، به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت و عملی سازند.

داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابزار همدردی با قربانیان این حادثه، حمله برمحلاتی که افراد ملکی در آن آسیب ببینند را محکوم نموده و آنرا نقض حقوق بشری شهروندان کشور دانسته و از مخالفین مسلح دولت خواست تا به مصونیت و حفاظت افراد ملکی توجه نمایند.

 

با احترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 


بازنشر این مطلب