اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:762 تاریخ نشر:2019-10-19

درباره حمله بر نمازگزاران در ولایت ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

1398/7/27

درباره حمله بر نمازگزاران در ولایت ننگرهار

 

کشتارِ جمعی مردم در عبادتگاه‌ها و حمله بر مناسبت‌های اجتماعی و گردهمایی‌های مردمی، که پیشتر نیز به‌گونه مکرر رخ داده است، نشان‌دهنده اعمال مجرمانه هدف‌مند و سیستماتیکِ ضد بشری است و حمله بر مسجدی در ولسوالی «ده‌بالا»ی ولایت ننگرهار (26 میزان) را نیز می‌توان در ادامه چنان حمله‌هایی تلقی کرد. این حمله، به دلیل میزان قساوتی که در آن به کار رفته است (دو انفجار پی‌هم ماین جاسازی‌شده در میان نمازگزاران) و کمیت و ‌کیفیت قربانیان (‌‌‌در حدود ۶۲ تن کشته و 60 تن‌ زخمی با سنین متفاوت)، مصداق «جنایت علیه بشریت» و «جرایم جنگی» است.

این در حالی است که در 25 میزان از اثر ماین کارگذاری‌شده طالبان در هرات (ولسوالی زاول)، ۶ تن (شامل ۴ کودک، یک مرد و یک زن کهن‌سال) کشته و ۵ تن غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. نیز در همین تاریخ گروه طالبان 2 تن ملکی باشنده هرات را در مسیر هرات - قندهار از موتر پایین می‌کنند و سپس می‌کشند.

گزارش‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و گزارش‌های رسانه‌ها و نهادهای داخلی و بین‌المللی، نشان‌دهنده افزایش روزافزون شمار تلفات ملکی در سال روان و سبب نگرانی فزاینده است.

کمیسیون حمله‌ها و اعمالی با چنین اوصافی را (جدا از این‌که علان آن‌ها چه ‌کسانی باشند) از مصداق‌های جنایت ضد بشری و جرایم جنگی می‌داند و آن‌ها با شدیدترین لحن ممکن تقبیح می‌کند و از طرف‌های درگیر خواستار رعایت حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه است.

در فرجام، کمیسیون از نهادهای مسئول کشفی، امنیتی و قضایی خواستار تحقیق همه‌جانبه برای شناسایی عاملان، دستگیری و پیگرد عدلی و قضایی آن‌هاست.

 


بازنشر این مطلب