اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1481 تاریخ نشر:2019-12-03

تثبیت جایگاه برتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

12 قوس 1398

درباره تثبیت جایگاه برتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در‌ بیش از هفده ‌سال فعالیت خود، به منظور نظارت، حمایت، ترویج و نهادینه‌سازی‌ ارزش‌های حقوق بشری در کشور، به‌رغم چالش‌های پُرشمار و جدی، دستاوردهای بزرگی داشته است.

کمیسیون، با کوشش‌ها و فعالیت‌های خود توانسته است در سال 2019 میلادی، برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر‌ به عنوان نهادی معتبر و دارای ردۀ «A/الف»، در میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، تمدید اعتبار شود.

«ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر»، ۱۲۳ نهاد  حقوق بشری ملی را به عنوان عضو دارد و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یکی از ۸۸ نهادِ دارای ردۀ A، در این ائتلاف است. در این ائتلاف، ۳۳ نهاد حقوق بشری دیگر، به شمول کمیسیون‌های مستقل حقوق بشر بلجیم، اتریش، سویدن، بنگله‌دیش، بحرین، عراق، تایلند، تاجیکستان و آذربایجان از جملۀ نهادهای دارای ردۀ «B/ب»ا‌ند، که حق رأی‌دهی در مکانیسم‌های جهانی حقوق بشری را ندارند و فقط به عنوان ناظر عمل می‌کنند. یادآوری می‌شود که هنوز نهادهای ملی حقوق بشرِ شماری از کشورهای منطقه مانند ایران و پاکستان، از شرایط لازم برای عضویت و ارزیابی این ائتلاف برخوردار نیستند.

ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، در هر پنج سال یک‌بار و یا برحسب ضرورت، به ارزیابی نهادهای عضو می‌پردازد. در این ارزیابی جهانی نهادهای حقوق بشری، بر اساس اصول پاریس و با توجه به نقش نهادها در حمایت و ترویج حقوق بشر، گستردگی مأموریت و ظرفیت، خودمختاری از حکومت، استقلال تضمین‌شده توسط قانون اساسی، رعایت کثرت‌گرایی در ترکیب هیئت رهبری، منابع کافی و صلاحیت کافی برای تحقیق، مورد بررسی قرار می‌گیرند. بعد از بررسی دقیق، نهادهایی که به رعایت کامل اصول پاریس پرداخته‌اند، موقف و اعتبار ردۀ A و نهادهایی که به رعایت نسبی این اصول پرداخته باشند، اعتبارِ نهادهای ردۀ B را از آن خود می‌سازند.

از میان اعضای این ائتلاف، تنها نهادهای دارای ردۀ A، از حق رأی در مجامع منطقه‌‌ای و بین‌المللی حقوق بشری، حق شرکت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و حق ارائه اسناد به این شورا، برخوردار‌اند.

 

ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، در نتیجۀ ارزیابی‌های خویش، ضمن تمدید اعتبار ردۀ A، پیشنهادها و توصیه‌های زیر را نیز عنوانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مطرح کرده است:

ـ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید نقش واضح و فعال در روند صلح داشته باشد؛ 

ـ کمیسیون باید بتواند، به گونۀ آنی و بدون اعلام قبلی، از همه محلات سلب آزادی در کشور بازدید کند؛

ـ باید بودجۀ اصلی نهاد، با حفظ استقلال‌ کمیسیون، از طریق دولت تأمین شود؛

ـ دورۀ کاری هیئت رهبری کمیسیون برای حداکثر دو دوره محدود شود.

 

هیئت رهبری کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن سپاس‌گزاری از زحمات تمامی کارمندان متعهد این کمیسیون، حمایت‌های بی‌دریغ حامیان بین‌المللی خویش را قدر می‌نهد و باورمند است که در نبود این حمایت‌ها، رسیدن به این دستاورد بزرگ ناممکن بود.

از سویی هم واضح است که نقش حمایتی دولت‌ها و جامعۀ مدنی، در مؤثریت و کسب اعتبار نهادهای ملی حقوق بشری، از اهمّیت اساسی برخوردار است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، این دستاورد مشترک را به دولت جمهوری اسلامی افغانستان، حامیان بین‌المللی کمیسیون، جامعۀ مدنی و مردم افغانستان مبارک‌باد می‌گوید و امیدوار است که همکاری دولت، حامیان بین‌المللی و جامعۀ مدنی کشور با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بتواند زمینۀ اجرایی‌سازی توصیه‌های ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر را فراهم کند.

 

با امید تأمین ارزش‌های حقوق بشری در کشور‍!

 


بازنشر این مطلب