اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:445 تاریخ نشر:2019-12-29

درباره قربانی شدن افراد ملکی در عملیات مشترک نیروهای داخلی و خارجی در ولایت کاپیسا

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

8 جدی 1398

درباره قربانی شدن افراد ملکی در عملیات مشترک نیروهای داخلی و خارجی در ولایت کاپیسا

 

براساس گزارش‌های دریافتی و تأیید مقام‌های امنیتی محلی در ولایت کاپیسا، به تاریخ 2/10/1398 نیروهای قطعه خاص با همکاری نیروهای هوایی ائتلاف بین‌المللی، عملیات زمینی و هوایی را در قریه‌های افغانیه، بهرام‌خیل، آهنگران، پشه‌یی، حصار، صورت‌خیل، مهتانی، لوکاخیل و صاحب‌زاده‌خیل ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا، به منظور سرکوب مخالفان انجام دادند‌ که در نتیجه آن ‌شش تن از افراد ملکی ‌کشته و چهار تن ملکی دیگر زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بارها از نیروهای داخلی و خارجی خواسته است که در جریان عملیات‌ نظامی خود دقت بیشتری داشته باشند تا به افراد ملکی خسارت و آسیب نرسد.

اکنون با تکرار چنان رویدادی اسفبار، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باری دیگر ‌از طرف‌های درگیر مجدانه می‌خواهد که ضمن دقت مسئولانه لازم در عملیات نظامی خود، اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و قوانین کشوری را بطور جدی رعایت کنند‌ تا ‌از ‌وارد شدن خسارت و تلفات بر مردم ملکی پیشگیری شود.

هم‌چنین، کمیسیون به منظور پیشگیری از وقوع چنین خسارت‌ها و آسیب‌هایی از یک سو و سنجش میزان خسارت‌های واردشده بر مردم و جبران آنها و تأمین حقوق قربانیان از سوی دیگر، از نهادهای عدلی و قضایی خواستار بررسی‌های مستمر و هدف‌مند درباره چگونگی این حمله‌‌‌ و رسیدگی شفاف و عادلانه به آن است.

 

 


بازنشر این مطلب