اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:154 تاریخ نشر:2020-02-19

درباره دو رویداد نقض حقوق بشری در ولایت‌های پکتیا و کندز

اعلامیه رسانه‌ای

۲۹ حوت ۱۳۹۸

درباره دو رویداد نقض حقوق بشری در ولایت‌های پکتیا و کندز

بر اساس دریافت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و تأیید مقام‌ها و مسئولان پولیس ولایت پکتیا، ‌قوماندانی پولیس ولسوالی متاخان یک کودک را به اتهام همکاری با طالبان‌ به تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ ‌دستگیر کرده و تحت نظارت قرار داده است؛ اما پس از آن، جسد این کودک در حالی به شفاخانه مرکز ولایت ‌انتقال یافته‌ که آثار و نشانه‌های شکنجه در آن مشاهده می‌شده است. ‌مسئولان این ولایت اعلام کرده‌اند که در پیوند با این قضیه، قوماندان امنیه ولسوالی و سه تن از همراهان او به ظن دست داشتن در قضیه دستگیر شده‌‌ و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، نیز پرونده آنان بعد از تحقیقات به مراجع عدلی وقضایی فرستاده شده است.

هم‌چنین در قضیه‌ای دیگر‌ به تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ در ولایت کندز، ولسوالی تاله و برفک، در قریه انگار دره اشره (ساحه تحت نفوذ طالبان)، یک تن از افراد طالبان بر ‌زنی تجاوز جنسی  کرده‌ و متواری شده است‌. با تأسف بستگان این زن با آگاهی از قضیه تجاوز، این خانم را به قتل رسانده‌اند.

بر بنیاد این گزارش، پولیس ولسوالی پس از آگاهی، قضیه ‌پیگیری کرده و عوامل آن را دستگیر و تحت نظارت قرار داده است.

خشونت علیه زنان و کودکان، به‌ویژه تجاوز جنسی و شکنجه، از مصادق بارز جنایت و نقض صریح حقوق بشر است. با‌ تأسف تکرار و استمرار این‌گونه فجایع و افزایش آن، نشان‌دهنده افزایش نقض حقوق بشر و خشونت بر زنان و کودکان در کشور است. هم‌چنین افزایش این جنایات نشان از ‌رعایت نشدن حقوق بشر توسط عاملان و حاکی از ‌موفق نبودن نهادهای مسئول در مبارزه جدی و مستمر با چنین جنایاتی و پیشگیری از وقوع آن‌هاست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تقبیح شدید و ابراز نگرانی از تداوم و افزایش این جنایت‌های تکان‌دهنده‌‌، از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که به کرامت و حق حیات شهروندان، به‌‌ویژه کودکان و زنان، ارزش بگزارند. هم‌چنین از دولت و نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی مجدانه می‌خواهد، با بررسی و پیگیری سریع و قاطع چنین قضیه‌هایی، عاملان آن‌ها را مجازات کنند و ‌تدابیر مؤثری برای جلوگیری از تکرار این‌گونه جنایات بگیرند.

 


بازنشر این مطلب