اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:426 تاریخ نشر:2020-02-23

درباره تلفات افرادغیرنظامی در ولایت کندز

اعلامیه رسانه‌ای

۱۳۹۹/۱/۴

درباره تلفات افرادغیرنظامی در ولایت کندز

بر اساس اطلاعات بهدستآمده، در تاریخ 24/12/1398 بر اثر درگیری میان نیروهای پولیس محلی و  گروه طالبان در قریه خواجه کهنه قلعه، ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز هشت تن غیرنظامی (4 زن و 2 مرد و 2 کودک) زخمی‌ و سه زن نیز کشته شده‌اند.

در رویدادی دیگر در تاریخ 27/12/1398 بر اثر فرود آمدن گلوله توپی بر میدان ورزشی لیسه توت مزار‌ ‌در ولسوالی اقتاش ولایت کندز، ده تن غیرنظامی (5 کودک و 5 مرد) کشته‌ و دو کودک زخمی شده‌اند.

هم‌چنین ‌به تاریخ 28/12/1398 بر اثر درگیری میان نیروهای پولیس دولتی و گروه طالبان در منطقه چهارسری (دکان آدم‌خان)‌ ‌ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز‌ بر موترهای مسافربری تیراندازی شده است، که بر اثر آن شماری از افراد غیرنظامی زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باری دیگر نگرانی شدید خود را به دلیل افزایش تلفات ‌غیرنظامیان‌، به‌ویژه در آستانه سال نو خورشیدی، ابراز می‌کند و  ‌از همه طرف‌های درگیر با جدیت‌‌ ‌می‌خواهد که اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق شهروندی را رعایت کنند.‌

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم‌چنین خواستار گرفتن تدابیر پیشگیرانه به منظور جلوگیری از تکرار چنین رویدادهایی و حفاظت از حق حیات، دارایی و کرامت انسانی شهروندان و جبران خسارات واردشده بر آنهاست.

 


بازنشر این مطلب