اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:746 تاریخ نشر:2020-04-05

درباره تلفات غیرنظامی در ولایت میدان‌وردک

اعلامیه رسانه‌ای

۱۳۹۹/۱/۱۷

درباره تلفات غیرنظامی در ولایت میدان‌وردک

یافته‌های کمیسیون تأیید می‌کند که به تاریخ ‌۱۳۹۸/۱۲/۲۷ براثر اصابت گلوله هاوان ‌نیروهای دولتی، در قریه‌جات دوآب و گلی‌خیل ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک، دو زن جان خود را از دست داده‌اند‌ و دو ‌غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. نیز در قریه غنی‌خیل مربوط ولسوالی چک ولایت میدان‌وردک، دو منزل مسکونی براثر فیر سلاح‌های سنگین نیروهای دولتی تخریب شده‌اند.

هم‌چنین در دو رویداد جداگانه به تاریخ ۱۳۹۹/۱/۱۶، براثر اصابت گلوله توپ نیروهای دولتی، در قریه هاشم‌خیل ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک، یک ‌غیرنظامی جان خود را از دست داده‌ و یک زن و دو دختر خردسال زخمی شده‌اند و در قریه پنه ولسوالی چک ولایت میدان‌وردک، براثر فرودآمدن یک گلوله بر یک منزل مسکونی، یک زن جان خود را از دست داده‌ و دو کودک زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن ابراز تأثر عمیق به دلیل قربانی شدن شهروندان و ابراز همدردی با خانواده‌های آنها، این حمله‌ها را در تضاد با اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌داند. کمیسیون ‌یک‌بار دیگر و مجدانه از طرف‌های منازعه‌ می‌خواهد که با احترام‌گزاری به حق حیات شهروندان، ‌افراد و مکان‌های عمومی و غیرنظامی‌ را هدف قرار ندهند ‌و از حکومت می‌خواهد که برای تأمین امنیت و حفظ جان شهروندان اقدام‌های جدی‌تری کند.

 

 


بازنشر این مطلب