اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:562 تاریخ نشر:2020-05-13

درباره هدف قراردادن غیرنظامیان از سوی مخالفان مسلح دولت در کابل و ننگرهار

اعلامیه رسانه‌ای

1399/2/24

درباره هدف قراردادن غیرنظامیان از سوی مخالفان مسلح دولت در کابل و ننگرهار
 
 
یافته‎‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که به تاریخ ۲۳ ثور ۱۳۹۹، تروریستان در ولایت‌های کابل و ننگرهار، مراکز صحی و افراد غیرنظامی را هدف حملات تروریستی خود قرار داده‌اند. بر اساس این یافته‌ها، براثر حمله تروریستی خونبار بر شفاخانه ملی صدبستر دشت برچی کابل، تعداد ۱۴ تن به شمول ۱۱ زن، یک مرد و دو کودک کشته و ۱۶ تن دیگر، شامل پنج کودک و پنج زن، زخمی شده‌اند.
در رویدادی دیگر، در ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار براثر یک حمله تروریستی در جمع نمازگزاران یک تشییع جنازه، تعداد ۲۴ تن از غیرنظامیان کشته و ۶۸ غیرنظامی دیگر شامل دو کودک زخمی شده‌اند. 
 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن محکوم کردن این حمله‌های جنایتکارانه و ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان، هدف قراردادن تأسیسات عامه و صحی و اجتماع مردمی را براساس حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی، به‌ویژه بر بنیاد کنوانسیون‌های چهارگانه ژینو و اساسنامه محکمه جزایی بین‌المللی، از مصداق‌های آشکار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می‌داند. 
 
کمیسیون از دولت خواهان شناسایی عاملان و تعقیب عدلی آنها، نیز محاکمه افراد قبلاً دستگیرشده است که متهم به جنایات جنگی‌اند.

بازنشر این مطلب