اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1088 تاریخ نشر:2020-06-27

درباره ترور دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کابل

اعلامیه رسانه‌ا‌ی 
۷ سرطان ۱۳۹۹
درباره ترور دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کابل
  
 
با تأسف و تأثر عمیق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به آگاهی می‌رساند که دو تن از کارمندان کمیسیون یعنی فاطمه خلیل، همکار فنی و هماهنگ‌کننده تمویل‌کنندگان کمیسیون و جاوید فولاد، راننده او صبح امروز (۷ سرطان ۱۳۹۹) در حالی‌که به ‌طرف دفتر در حرکت بودند، واسطه نقلیه‌شان در چهارراهی بتخاک مربوط ناحیه دوازدهم شهر کابل هدف ماین مغناطیسی قرار گرفت و جان‌های عزیز خود را از دست دادند. 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عمیق‌ترین مراتب همدردی و تسلیت خود را به خانواده‌های گرامی این همکاران ارجمند خود تقدیم می‌کند. کمیسیون از ترور این دو همکار خود بسیار متأثر و دچار شوک شده و این عمل بزدلانه و جنایت‌کارانه را خلاف آموزه‌های اسلام، قانون اساسی، اصول حقوق بشر و قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌داند. 
 
خانم خلیل که کارش را به‌عنوان جوان‌ترین مدافع حقوق بشر در کمیسیون آغاز کرده بود، با تأسف و حسرت نتوانست توانایی‌ها و ظرفیت‌های عظیم خود را در راه تحقق آرمان‌های حقوق بشری به کار گیرد. 
آقای جاوید فولاد، یکی از وفادارترین و سابقه‌دارترین  راننده‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر بود. ما چنین حمله‌های فجیع را بر کارمندان کمیسیون با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنیم. 
 
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است و عامل/عاملان هنوز شناسایی نشده‌اند. افراد مسئول باید پس از تحقیقات، شناسایی و به جرم ارتکاب این جنایت هولناک محاکمه شوند. 
 
این نخستین‌بار نیست که کارمندان کمیسیون هدف قرار گرفته و قربانی تروریسم شده‌اند. در ماه سپتامبر سال گذشته، عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر کمیسیون در ولایت غور در شاهراه کابل‌-غور ربوده شد و دو روز بعد با شلیک گلوله به قتل رسید. 
 
در سال‌های پیش نیز کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در حملات تروریستی جان‌های خود را از دست‌داده‌اند. با تأسف این حملات علیه یک‌نهاد ملی حقوق بشری که حمایت قانون اساسی را با خود دارد صورت می‌گیرد و تحمل‌ناپذیر است. ترور مدافعان حقوق بشر در جریان منازعات مسلحانه، جنایت جنگی است. 
کمسیون حقوق بشر افغانستان به همه هموطنان اطمینان می‌دهد که در ترویج حقوق بشر و حمایت از آن در افغانستان، هم‌چنان متعهد باقی خواهد ماند. 
 
معرفی:
۱. فاطمه خلیل ۲۴ ساله بود و کار خود را به‌عنوان همکار فنی و هماهنگ‌کننده تمویل‌کنندگان کمیسیون از سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز کرده بود. او دارای لیسانس انسان‌شناسی و حقوق بشر از دانشگاه آمریکایی آسیای میانه (شهر بیشکک قرقیزستان) بود. 
 
۲. احمدجاوید فولاد ۴۱ ساله بود و از جون ۲۰۰۳ تاکنون به‌عنوان راننده در کمیسیون مستقل حقوق بشر کار کرده بود. او دارای همسر و سه فرزند است. 
 
قربانیان پیشین:
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همکاران خود را که در سال‌های پیش قربانی حملات تروریستی شده بودند، همیشه به یاد خواهد داشت: استاد حمیده برمکی، کمیشنر سابق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در یک حمله تروریستی قربانی شد؛ آقای انصاری بلوچ، رئیس سابق دفتر ولایت غور؛ آقای عمران عزیز، معاون بخش حقوق اطفال و آقای شفیق‌الله ناصری، مسئول پذیرش دفتر ساحوی ولایت ننگرهار.
 
ما تک‌تک این همکاران و مدافعان بی‌بدیل حقوق بشر را در حملات تروریستی از دست داده‌ایم.

بازنشر این مطلب