اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:752 تاریخ نشر:2020-06-30

درباره تلفات غیرنظامی حمله راکتی بر بازاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند

اعلامیه رسانه‌ای

۱۰ سرطان ۱۳۹۹

درباره تلفات غیرنظامی حمله راکتی بر بازاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند

و چهار قضیه تلفات ملکی در دیگر ولایت‌ها

 

باتأسف از تاریخ ۵ تا ۹ سرطان در ولایت‌های متفاوت شماری زیادی از هموطنان غیرنظامی جان باخته‌ و زخمی شده‌اند.

یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره این قضیه‌ها:

  • در ۵ سرطان براثرحملات هوایی ارتش بر طالبان در روستای وزیرآباد ولسوالی بلخ دوکودک، یک زن و یک مرد از اعضای یک خانواده جان باخته‌ند و دو مرد، دو زن و یک کودک زخمی شده‌اند.
  • در ۷ سرطان براثر تیراندازی سربازان اردوی ملی در قریه چانجیر ولسوالی نادعلی ولایت هلمند یک کودک جان باخته و ۳ کودک دیگر زخمی شده‌اند.
  • در ۷ سرطان براثر اصابت گلوله هاوان نیروهای امنیتی بر منزل مسکونی در قریه دیچی‌خانه ولسوالی قرغان ولایت فاریاب چهار عضو یک خانواده (یک مرد، یک زن و دو کودک) زخمی شده‌اند و یک کودک جان باخته است.
  • در ۸ سرطان براثر برخورد موتر حامل افراد ملکی با ماین کنار جاده در قریه شیخی‌مانده ولسوالی واشیر ولایت هلمند هشت تن از اعضای یک خانواده (به شمول زنان و کودکان) جان باخته‌اند.
  • در نهایت دیروز (۹ سرطان) براثر حمله راکتی، در بازار کهنه ولسوالی سنگین ولایت هلمند (که حکومت و گروه طالبان یکدیگر را متهم به آن کرده‌اند و بررسی کمیسیون درباره چند و چون آن ادامه دارد)، براساس یافته‌های ما تا این لحظه ۲۳ تن غیرنظامی کشته و ۴۵ تن زخمی شده‌اند و هم‌چنین مواشی مردم تلف شده‌ است.

طرف‌های درگیر موظف به رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ یعنی تفکیک، تناسب و ‌احتیاط‌اند. بر بنیاد این اصول، حمله به غیرنظامیان، اشیا و تأسیسات غیرنظامی، هم‌چنین بهره‌گیری از سلاح‌هایی که میان غیرنظامیان یا اشیای غیرنظامی و اهداف نظامی تمیز نمی‌دهند، ممنوع است. هدف نهایی رعایت این اصول، حمایت از غیرنظامیان و حفاظت از جان آنهاست.

با توجه به ابراز علاقه طرف‌ها به آغاز مذاکره میان‌افغانی صلح، توقع می‌رود که با رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه، مسئولیت‌پذیرانه‌تر از پیش رفتار کنند و این‌گونه تعهد خود را به رعایت حقوق بین‌المللی، نیز حقوق شهروندی و بشری مردم افغانستان در عمل به اثبات رسانند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حمله‌ها را مصداق‌های‌ جنایت جنگی می‌داند و به‌شدت نکوهش می‌کند و همدردی و‌ همبستگی خود را با بازماندگان قربانیان ابراز می‌کند. هم‌چنین کمیسیون باری دیگر از طرف‌های درگیر مجدانه می‌خواهد که حمله بر هدف‌های غیرنظامی را متوقف کنند و قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق شهروندی مردم را رعایت کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای مسئول خواستار تحقیق همه‌جانبه درباره این حمله‌ها، به‌ویژه حمله دیروز بر بازاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، به منظور اجرای عدالت بر عاملان و تأمین حقوق قربانیان است.

 


بازنشر این مطلب