اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:549 تاریخ نشر:2020-07-19

آزادی زندانیان و حقوق بشر: ضرورت وضاحت از جانب تمام طرف‌ها

آزادی زندانیان و حقوق بشر: ضرورت وضاحت از جانب تمام طرف‌ها

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از معطل شدن شروع مذاکرات صلح، به دلیل مشکلات موجود در روند رهایی زندانیان، نگران است. ضمن تأیید این امر که صلح برای بهبود وضعیت حقوق بشر و حفاظت از افراد ملکی ضروری است، باید حقوق و منافع قربانیان را در نظر داشت،‌ هم‌چنین حق طی مراحل قانونی افراد سلب آزادی شده را نباید نادیده گرفت،

کمیسیون به طور مشخص موارد زیر را تصریح می‌کند:

 • بر اساس عرف حقوق بشردوستانه بین‌المللی، کمیسیون به این نظر است که زندانیانی که به جرم جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت محکوم‌اند یا هنوز محاکمه‌شان در مورد این جرایم جریان دارد، پیش از مذاکرات صلح‌ ‌یا حتا پس از آن‌، ‌آزاد نشوند. در ضمن در جریان مذاکرات صلح باید ‌درباره هر نوع کاهش در مجازات این زندانیان ‌در تطابق با حقوق بین‌الملل و هم‌سویی با موازینی که تضمین‌کننده حقوق قربانیان باشد، توافق صورت گیرد. اساساً نمی‌توان در این مورد پیش از آن‌که گفتگوی کامل روی این موضوعات دشوار انجام شود، تصمیمی گرفت.
 • برای آن‌که مسأله رهایی زندانیان مانع آغاز گفتگوهای صلح نشود، لازم است که هر دو جانب اطلاعات بسیار بیشتری را در دسترس مردم قرار دهند. بنا‌بر‌این‌ ما از حکومت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهیم که از وضعیت زندانیان مرتبط با منازعه که اکنون در قید هر‌یک هستند، اطلاعات کاملی ‌منتشر کنند.
 • ‌بر وضعیت زندانیانی که قبل از اتمام حبس‌شان آزاد شده‌اند باید توسط یک مرجع مستقل ثالث نظارت شو‌د تا از فعالیت‌های مجرمانه آنان، به‌خصوص فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به قربانی شدن افراد ملکی شوند، جلوگیری شود.

 

به حکومت افغانستان:

 • اخیراً حکومت افغانستان اظهار داشته است که نمی‌تواند 592 تن از زندانیان طالب را به دلیل جرایمی که آنان انجام داده‌اند آزاد کند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت می‌خواهد که از وضعیت این افراد اطلاعات دقیقی را در دسترس عموم قرار دهد:
  • آیا این افراد در ‌محکمه قانونی محاکمه و محکوم شده‌اند؟
  • چه تعداد از این زندانیان متهم به جرایم جنگی‌اند‌ و چه تعداد از آنان متهم به جرایمی‌اند که مربوط به منازعه نیستند؟
  • آیا خانواده‌های قربانیان در مورد زندانی مشخص‌ ادعایی ثبت کرده‌اند؟ اگر آری، برای تطبیق «حق العبدِ» این قربانیان چه راهکارها و روندهای مشخصی در نظر گرفته شده است؟
 • کمیسیون یک‌بار دیگر بر برخورد عادلانه با تمامی زندانیان تأکید می‌کند. از آنجا که کمیسیون به طور منظم بر محلات سلب آزادی نظارت می‌کند، از دولت می‌خواهد که امکان نظارت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را بر این 592 زندانی طالب فراهم کند تا وضعیت حبس و نحوه برخورد با آنان بررسی شود.

 

به گروه طالبان:

 • کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد وضعیت زندانیانی که در اسارت طالبان هستند نیز نگران است. کمیسیون از طالبان می‌خواهد که درباره وضعیت تمامی زندانیان مربوط به منازعه که در اسارت آنان‌اند به مردم معلومات دهند.
 • بر اساس گزارش‌ها، طالبان تا کنون تقریباً 700 تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را که در اسارت خود داشتند آزاد کرده‌اند.
  • وضعیت و شمار ‌باقی زندانیان مربوط به منازعه در نزد طالبان از چه قرار است؟
  • به حیث یک مسأله اضطراری، کمیسیون برای حصول اطمینان از وضعیت و برخورد مناسب با زندانیانی که نزد طالبان هستند، از این گروه می‌خواهد که امکان دسترسی مستقل و مستقیم به این افراد را فراهم کند. ‌ارزیابی وضعیت ‌این زندانیان را می‌شود ‌کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ‌مرجع مستقل ثالث ‌یا ‌متخصصان مستقل بین‌المللی انجام دهند.

 

افزون بر این، این واقعیت که افراد سلب آزادی شده بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-19 هستند بر کسی پوشیده نیست. از این رو‌ بسیار مهم است که برای حصول اطمینان از صحت‌مندی و مصونیت افرادی که در اسارت ‌دو طرف هستند، نظارت صورت گیرد. با این کار، تا حد امکان خطر ابتلا به کووید-19 کاهش یافته و از موجودیت خدمات صحی اطمینان حاصل خواهد شد.

در پایان‌ کمیسیون‌‌ مستقل حقوق بشر افغانستان حکومت افغانستان، طالبان و ایالات متحده امریکا را به نامه‌ای که این نهاد در 12 حوت 1398 منتشر کرده بود، ارجاع می‌دهد. در آن نامه یک سلسله پرسش‌ها درباره طی مراحل قانونی، نظارت، تأیید هویت و مراقبت از زندانیان رها‌شده مطرح شده بود. پرسش‌های آن نامه‌‌ هنوز هم وارد‌اند و ما در پی معلومات و بحث بیشتر درباره این موضوع‌ایم. ما باور داریم که انتشار اطلاعات درباره زندانیان مهم است و به پیشبرد روند صلح و به دست آوردن اعتماد مردم کمک خواهد کرد.

 


بازنشر این مطلب