اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:885 تاریخ نشر:2020-10-23

درباره تلفات غیرنظامیان در ولایت‌های فاریاب و تخار

اعلامیه رسانه‌ای

۲ عقرب ۱۳۹۹

درباره تلفات غیرنظامیان در ولایت‌های فاریاب و تخار

براساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به تاریخ ۳۰ میزان ۱۳۹۹، به شمول کودکان پسر و دختر، ۱۲ تن کودک کشته و ۱۸ تن کودک دیگر و ملای مسجد زخمی شده‌اند. این شمار براثر حمله هوایی نیروهای دولتی در منطقه هزاره قرلق مربوط به مرکز شهر تالقان ولایت تخار قربانی شده‌اند. کودکان در مسجد نزد ملا درس می‌خوانده‌اند. حمله هنگامی صورت می‌گیرد که دسته‌ای از جنگجویان گروه طالبان از آن منطقه عبور می‌کرده‌اند.
هم‌چنین بر اساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون، به تاریخ ۱ عقرب ۱۳۹۹، یک تن زن کشته و ۴ تن کودک و ۷ تن مرد زخمی شده‌اند. این شمار براثر فیر هاوانِ گروه طالبان در بازار شیرینتگاب ولایت فاریاب قربانی شده‌اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزایش تلفات ملکی، به‌ویژه زنان و کودکان، را نگران‌کننده می‌داند و این حمله‌ها را به‌شدت محکوم می‌کند و باورمند است که جنگ راه حل نیست و جز به قربانی‌شدن فزاینده شهروندان، نقض همه‌جانبه حقوق بشری و شهروندی آنان و ویرانی هرچه بیشتر کشور نمی‌انجامد.
بنابراین کمیسیون هم‌چنان خواستار شناسایی عاملان حمله بر غیرنظامیان، تأمین عدالت و جبران خسارت برای آنان، توقف فوری جنگ و برقراری آتش‌بس و حل مسایل از طریق مذاکره است.
نیز کمیسیون از مسئولان حکومتی می‌خواهد که با شهروندانِ مدعی نقض حقوق بشری مردم با گفتار و رفتار تهدیدآمیز برخورد نکنند؛ به جای آن چنین قضایایی بررسی و درباره آن‌ها به‌گونه همه‌جانبه تحقیق شود و نتایج به‌گونه مستند و اقناع‌کننده در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. دولت افغانستان مبتنی بر قوانین ملی و تعهد به حقوق و مقررات بین‌المللی موظف و متعهد به حفاظت از آزادی بیان، به‌مثابه یکی از حقوق بشری شهروندان و از مهم‌ترین دستاوردهای نظام سیاسی-حقوقی موجود، است و باید به عمل به این وظیفه و تعهد خود ادامه دهد و در برابر اعمال خود پاسخگو باشد.

 


بازنشر این مطلب