اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:673 تاریخ نشر:2020-11-19

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار پیگیری قضایی نیروی‌های استرالیایی متهم به جنایت جنگی و تأمین حقوق قربانیان است

اعلامیه رسانه‌ای
۲۹ عقرب ۱۳۹۹
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار پیگیری قضایی نیروی‌های استرالیایی متهم به جنایت جنگی و تأمین حقوق قربانیان است
 

گزارش تحقیقی بازرس کل نیروی دفاعی استرالیا تورن جنرال پل بریتون در مورد افغانستان به‌وضوح نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در افغانستان به اقداماتی خشونت‌بار و غیرانسانی کشتار بی‌رحمانه‌ غیرنظامیان افغان از جمله کودکان مبادرت ورزیده‌اند و در این مورد چنین اتفاق‌نظر وجود دارد که گویا زندگی افغان‌ها و کرامت انسانی آنها اعم از مرد، زن و کودک برای عاملان این خشونت‌ها هیچ ارزشی نداشته است.

 این گزارش نشان می‌دهد که نیروهای استرالیایی در مدت‌زمان حضور خود در افغانستان، ۳۹ غیرنظامی افغان را به قتل رسانده‌اند و ۲ تن دیگر را مورد خشونت قرار داده‌اند. در این مورد ۲۵ عامل جنایت شناسایی‌ شده‌اند. این موارد به‌وضوح نقض قانون بین‌الملل بشردوستانه و قانون منازعات مسلحانه و درنتیجه جنایت جنگی است.

کشور استرالیا به قانون بین‌المللی بشردوستانه و قانون منازعات مسلحانه پایبند و از نظر اخلاقی و قانونی موظف است در مورد تخلفات نیروهای مسلح خود تحقیق کند.

به همین منظور، خاطرنشان می‌شود که تحقیقات بریتون شواهد کافی و لازم را برای تأمین پیگرد کیفری مرتکبان فراهم نکرده است. این گزارش عملکرد نیروهای ویژه استرالیایی را به‌عنوان «احتمالا ننگ‌آورترین رویداد در تاریخ نظامی استرالیا» توصیف می‌کند و «فرماندهان در سطح نیروی نظامی، واحدها و گروه‌های وظیفوی مسئولیت اخلاقی آنچه را که تحت فرماندهی آن‌ها رخ‌ داده است، صرف‌نظر از تقصیر شخصی، بر عهده می‌گیرند.»

هم‌اکنون مسئله پیگرد کیفری مرتکبان از اهميت بسيار بالایی برخوردار است، بنابراین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ابتکار آقای اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا برای ایجاد دفتر بررسی ویژه، که کار و فعالیتش بر پیگرد کیفری مرتکبان و کشف کامل جنایات و میزان قساوت و خشونت‌های انجام‌شده متمرکز است، استقبال می‌کند.

تا آنجا که ممکن است، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شواهد و مدارک خود را در مورد نقض قانون بین‌المللی بشردوستانه توسط نیروهای استرالیایی در اختیار نهادهای مربوطه قرار خواهد داد.

دولت استرالیا باید به خواسته‌های قربانیان افغان برای حقیقت‌یابی و عدالت گوش فرا دهد. به این منظور، دفتر بررسی ویژه باید تمام امکانات یک بخش قربانیان را به‌منظور کار مستقیم با قربانیان تأمین نماید.

حق قربانیان به جبران خسارت کافی باید بدون تأخیر از طریق نهادی که جدا از دفتر بررسی ویژه باشد، تأمین شود تا از تضاد  منافع جلوگیری به عمل آید.

افزون بر این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از عذرخواهی کشور استرالیا در این مورد استقبال می‌کند. دولت استرالیا باید به‌طور جدی با قربانیان صحبت و از آن‌ها دلجویی کند و امکانات تأسیس بنای یادبود قربانیان را فراهم سازد تا خانواده‌های قربانیان از عزیزان خود که به‌طور فجیع کشته‌شده‌اند، گرامیداشت به عمل ‌آورند.

لازم است دفتر بررسی ویژه با قربانیان و افراد جوامع صحبت کند تا افزون بر این موارد، موارد احتمالی بیشتر نقض حقوق بشر را کشف کند.

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که نیروهای ایالات‌ متحده آمریکا، انگلیس و سایر نیروهای بین‌المللی حاضر در افغانستان نیز ممکن است اقدامات خشونت‌آمیز مشابهی را انجام داده باشند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ایالات متحده امریکا، انگلستان و سایر کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی داشته‌اند می‌خواهد به این گزارش‌های رسانه‌ای پاسخ دهند و در مورد مشارکت و رهبری نیروهای خود در اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان افغانستان تحقیق کنند.

به صورت مشخص کمیسیون از دولت بریتانیا می‌خواهد که در مورد اتهام‌های مطرح درباره عملکرد مجرمانه نیروهای نظامی خود تحقیق و نتیجه را منتشر کند.

درواقع گزارش‌های رسانه‌ای، گزارش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و گزارش‌های سایر نهادهای حقوق بشری است که موارد نقض قانون بین‌الملل بشردوستانه و قانون منازعات مسلحانه توسط کشورها را ثبت کرده است.

تنها از طریق  سلسله تحقیق‌هایی مستقل می‌توان میزان واقعی این بی‌اعتنایی‌ها به زندگی شهروندان افغانستان را که سبب کشتار آن‌ها گردیده و در عین حال منجر به جنایات جنگی شده است، کشف کرد. البته تنها از طریق تحقیقات بیشتر، مستندسازی و تعامل با قربانیان است که حق قربانیان در مورد دستیابی به حقیقت و عدالت تأمین می‌شود.

 

بازنشر این مطلب