اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:2391 تاریخ نشر:2016-09-25

در ارتباط به تاریخ اعلام شده برای سومین تظاهرات جنبش روشنایی

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باردیگر تأکید می‌نماید که راه‌اندازی تظاهرات مسالمت‌آمیز و قانونی و مشارکت در آن، یکی از حقوق بشری شهروندان و از مظاهر و مشخصه‌های نظام‌های دموکراتیک و مردم سالار است. حق آزادی اجتماعات از جمله مهمترین حقوق مدنی و سیاسی شمرده می‌شود که به صورت روشن و گسترده‌ در اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر، نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق مدنی وسیاسی و سایر میثاق‌های بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. قانون اساسی افغانستان نیز تظاهرات و اجتماعات صلح‌آمیز و قانونی را به عنوان یک حق مسلم و اساسی شهروندان به رسمیت شناخته و دولت را مکلف به رعایت و حمایت از آن نموده است.

کمیسیون در آستانۀ ششم میزان، موعدی که جنبش روشنایی برای راه‌اندازی سومین تظاهرات خود تعیین و اعلام کرده است، یکبار دیگر بر حق مسلم شهروندان مبنی بر راه‌اندازی تظاهرات و اجتماعات مسالمت‌آمیز تأکید می‌نماید و به صراحت اعلام می‌دارد که دولت به موجب اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر مکلف به تأمین امنیت تظاهرات و اشتراک کنندگان آن می‌باشد.

از آنجاییکه تظاهرات تنها راه و شیوه مدنی و مسالمت‌آمیز برای تحقق خواسته‌ها و مطالبات مدنی نمی‌باشد،  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از اعضای جنبش روشنایی می‌خواهد که با تجدید نظر برتاریخ تظاهرات، آن را به تعویق انداخته و با ارگان‌های مربوطه دولتی وارد مذاکره شوند. از این طریق مطالبات و خواسته‌های خویش را با مقامات مربوطه در میان بگذارند و مشکل موجود را از طریق گفتگو و تفاهم حل و فصل نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت نیز می‌خواهد که قبل از تظاهرات جنبش روشنایی با تماس مستمر و مؤثر و ارائه راه حل عادلانه و قابل قبول برای معضل پیش آمده، با نمایندگان جنبش روشنایی مذاکره و گفتگو نموده و با رعایت اصل عدالت و حقوق بشر، خواسته‌ها و مطالبات آنان را مورد رسیدگی قرار بدهند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

4/7/1395


بازنشر این مطلب