اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1283 تاریخ نشر:2017-10-21

انجام حملات انتحاری درمسجد امام الزمان شهر کابل و مسجد ولسوالی دولینه ولایت غور

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انجام حملات انتحاری در مسجد امام الزمان شهر کابل و مسجد ولسوالی دولینه ولایت غور را که به اثر آن تعداد زیادی از افراد ملکی کشته و مجروح گردیده اند، را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش تلفات افراد ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قراردادن اماکن مقدس (مساجد) افراد ملکی یک عمل شنیع غیرانسانی، غیرقانونی و غیرشرعی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین ملی و قواعد بشردوستانه بین‌المللی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقاضا می‌کند تا اماکن مقدس (مساجد) و افراد ملکی را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را بخصوص (اصل تفکیک، تناسب، احتیاط) و پروتوکل اختیاری آن را به صورت همه جانبه رعایت نموده و بیشتر از این مرتکب جنایات جنگی و نقض سیستماتیک قواعد بشردوستانه بین‌المللی نگردند.

همچنان کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌خواهد تا امنیت اماکن مقدس و نمازگذران را  تأمین نموده، عاملین قضایا را هرچه عاجل شناسایی، دستیگر و جهت تأمین عدالت به نهادهای عدلی و قضایی معرفی و برای قربانیان این حادثه کمک‌های لازمی را ارائه نمایند.

 

با احترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

29 میزان 1396


بازنشر این مطلب