اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:678 تاریخ نشر:2017-11-07

تلفات ملکی ناشی از حملات هوایی در ولسوالی چهاردره ولایت کندز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به خطر انداختن جان افراد ملکی را محکوم و از کشته شدن تعداد از هموطنان ما در حمله هوایی در ولسوالی چهاردره کندز ابراز تأثر و نگرانی می‌نماید.

قرار بررسی‌های ابتدایی انجام شده توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، عملیات که شب 12/13 عقرب سال 1396 در قریه غرو قشلاق ولسوالی چهاردره ولایت کندز توسط نیروهای امنیتی راه اندازی شده و در این عملیات تعداد از نیرهای مخالف مسلح دولت (طالبان) کشته و زخمی می‌شوند. در سحرگاه همان شب طالبان با وارد شدن به خانه‌های مردم، مردم ملکی را مجبور نموده تا اجساد طالبان را از منطقه بیرون کشیده و برای آنان انتقال دهند. در این زمان محل که در آن نیروهای مخالف مسلح دولت کشته و زخمی شده دوباره مورد حمله هوایی قرار می‌گیرد که باعث کشته و زخمی شدن افراد ملکی به شمول اطفال می‌گردد.

کمیسیون ضمن محکومیت این عمل طالبان و انتقاد شدید از نیروهای امنیتی، دفاعی و نیروهای حامی دولت افغانستان، خواهان رعایت همه جانبه حقوق بشر دوستانه بین‌المللی توسط طرفین درگیر منازعه مسلحانه در کشور می‌باشد.

همچنان کمیسیون از دولت افغانستان تقاضامند است تا برای خانواده‌های قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه داشته و عاملین حادثه متذکره را شناسایی و مورد پیگیرد عدلی و قضایی قرار دهند.

 

با احترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

14 عقرب 1396


بازنشر این مطلب