اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:945 تاریخ نشر:2017-12-03

پیام کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت روز جهانی حقوق اشخاص دارای معلولیت (سوم دسامبر 2017)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز جهانی اشخاص دارای معلولیت (سوم دسامبر) را به همه شهروندان کشور، خصوصا اشخاص دارای معلولیت تبریک و تهنیت می‌گوید. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این روز مهم را با راه اندازی برنامه‌ها، محافل و کنفرانس‌ها در تمام دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون جهت آگاهی‌دهی دادخواهی از حقوق اشخاص دارای معلولیت تجلیل می‌نماید.

امسال روز جهانی حقوق اشخاص دارای معلولیت را با شعار جهانی «گذار به سوی جامعه پایدار و انعطاف پذیر برای همه» تجلیل می‌شود، همه می‌دانیم که  اشخاص دارای معلولیت در کشور ما 2.7% نفوس کشور را تشکیل می‌دهند مگر برای دسترسی به ابتدایی‌ترین حقوق‌شان (حق آموزش، حق صحت و بازتوانی، حق اشتغال، حق مسکن و...) به مشکل مواجه اند و گزارش‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز می‌رساند که عرضه خدمات برای کته‌گوری‌های مختلف اشخاص دارای معلولیت بسیار محدود و ناچیز است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن تبریک مجدد این روز به کلیه اشخاص دارای معلولیت کشور از دولت و مجامع بین‌المللی در خواست می‌نماید که در مورد  تطبیق مفاد قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت و کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت که افغانستان نیز به این کنوانسیون  در 18 سپتامبر 2012 ملحق شده است، پرداخته و در رفع مشکلات و رسیدن اشخاص دارای معلولیت به حقوق بشری‌شان سعی و تلاش بیشتری مبذول نمایند.

ما از دولت افغانستان می‌خواهیم که سروی ملی معلولیت را برای برنامه‌ریزی دقیق جهت ارایه خدمات به این قشر آسیب‌پذیر را در اولویت گرفته و هم چنان در برنامه‌های انکشافی با در نظر داشت اهداف توسعه پایدار برنامه‌های را به نفع اشخاص دارای معلولیت در نظر بگیرند.

اطفال دارای معلولیت (ذهنی، حسی و فزیکی) باید از حق تعلیم و تربیه (حق آموزش) به صورت برابر با سایر اطفال برخوردار شوند و این زمانی میسر است که تعدیلات پیشنهادی که در مورد قانون حقوق و امیتازات اشخاص دارای معلولیت طی سال روان از طرف نهادهای ذیربط در روشنایی کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت تهیه گردیده است مورد تصویب و اجرا قرار گیرد.

 

کابل- 12 قوس 1396

دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان


بازنشر این مطلب