اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:572 تاریخ نشر:2017-12-31

حمله انتحاری بر مراسم جنازه‌ای در شهر جلال آباد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری بر مراسم جنازهای را در شهر جلال آباد که به اثر آن تعدادی زیادی از افراد ملکی کشته و زخمی گردیده اند، به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش حملات بر مراسم مذهبی، فرهنگی و اجتماعی ابراز نگرانی می‌نماید.

حمله بر مراسم خاکسپاری و مردم ملکی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقاضا می‌کند تا مردم ملکی و مراسم مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن احترام و عملی ساخته و بیشتر از این مرتکب جنایت جنگی و نقض حقوق بشری شهروندان نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نهادهای عدلی وقضایی، ارگان‌های امنیتی و کشفی تقاضامند است تا عاملین قضیه متذکره را شناسایی ومورد پیگرد عدلی قرار داده و قربانیان تمامی حادثات بهخصوص حادثات اخیر را مورد حمایت همه جانبه قرار داده و در تأمین امنیت جان شهروندان از هیچ نوع تلاش دریغ نورزند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

10 جدی 1396


بازنشر این مطلب