اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:458 تاریخ نشر:2018-03-20

درمورد حوادث خشونت‌بار در نقاط مختلف کشور

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه به حوادث اخیر از جمله قتل‌های فراه قضایی، محاکمه صحرایی، تلفات ملکی و تجاوز جنسی ابراز نگرانی و تأثر می‌نماید. این حوادث که بر علیه زنان، اطفال، و شهروندان بی‌دفاع این کشور صورت گرفته نشان دهنده تداوم خشونت، جهل، نادانی و جنایت روزمره  است که امنیت کشور و مصئونیت شهروندان را به مخاطره انداخته است. مثلا:

  1. قطع (بریدن) سر یک خانم در قریه خوش‌دریم  ولسوالی بهارک ولایت بدخشان که از طرف شب افراد مسلح داخل خانه این خانم می‌شود و سر او را از بدنش جدا می‌نماید، تاریخ 26 حوت 1396
  2. به قتل رساند یک زن و یک مرد در ولسوالی یمگان ولایت بدخشان به اتهام اینکه شوهرش در نیروهای امنیتی ایفای وظیفه می‌نماید به تاریخ 8 حوت 1396
  3. محاکمه صحرایی (زدن 17ضربه شلاق) به یک دختر و یک پسر در قریه «خم سفید» منطقه بندر ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب به تاریخ 23 حوت 1396.
  4. تجاوز جنسی بالای یک طفل حدودا 10 ساله در قریه بزغاله‌خور ولسوالی قوش‌تپه ولایت جوزجان به تاریخ 26 حوت 1396.
  5. کشته شدن سه کودک به اثر حمله طیارهای بدون سرنشین در ولسوالی مانوگی ولایت کنرها به تاریخ 23 حوت 1396.
  6. کشته شدن 8 فرد ملکی توسط نیروهای امنیتی در ساحۀ "هدیه خیل" و "مانو" ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار به تاریخ 26 حوت 1396.

قتل های فراه قضایی، محاکم صحرایی، هدف قرار دادن اماکن عامه و افراد ملکی، تجاوز جنسی، سربریدن و اعمال خشونت علیه زنان یک عمل غیرقانونی و غیرانسانی بوده و در مغایریت صریح با قوانین داخلی و قوانین بشر دوستانه بین‌المللی و همچنان احکام دین مبین اسلام  قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای مخالف مسلح دولت می‌خواهد تا از قتل‌های فراه قضایی، محاکمه صحرایی و حمله بر افراد ملکی جدا جلوگیر نموده و قواعد بشردوستانه را به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان و به ویژه از نیروهای امنیتی کشور تقاضا میکند تا عاملین قضایایی متذکره را شناسایی نموده و مورد پیگرد عدلی قرار دهند. هم چنان از آنها خواسته می‌شود تا در تأمین امنیت جان مردم بیش از پیش تلاش ورزند تا از وقوع چنین حوادث وحشتناک جلوگیری بعمل اید. 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

28 حوت 1396


بازنشر این مطلب