اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:349 تاریخ نشر:2018-03-25

انفجار ماین بر تحصن کنندگان شهر کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار ماین بر تحصن کنندگان منطقه چمن حضوری شهر کابل را که به اثر آن تعدادی از تحصن کنندگان و افراد ملکی شهید و زخمی گردیده اند، را تقبیح نموده و از افزایش حملات بر افراد ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن تجمعات و تحصن کنندگان یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا از هدف قرار دادن تجمعات و تحصن کنندگان جدا خودداری نموده و به اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و به صورت همه جانبه آن را رعایت نمایند، اجرا و انجام چنین حملات مصداق بارز جنایات جنگی، نقض حقوق بشری شهروندان و نقض تمامی اسناد حقوق بشردوستانه بین‌المللی و سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر می‌باشد، بیشتر از این مرتکب چنین جنایات نگردند.

 کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و کشفی تقاضا می‌نماید تا در تامین امنیت اجتماعات و تحصن کنندگان  بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و از قوع چنین حملات جلوگیری و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار داده و برای قربانیان این حادثه کمک‌های لازم را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

5 حمل  1397


بازنشر این مطلب