اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:528 تاریخ نشر:2018-04-03

حمله بر مدرسه هاشمیه دشت ارچی ولایت کندز

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش حمله بر اماکن عامه، مقدس، افراد ملکی و تأسیسات عام‌المنفعه شدیدا ابراز نگرانی نموده و چنین حملات را نکوهش می‌نماید.

گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که در حمله متذکره تعداد از افراد ملکی به شمول اطفال زخمی و به شهادت رسیده است. ناظرین کمیسیون از زمان وقوع این حادثه، تحقیقات و بررسی‌های خویش را آغاز نموده و درصدد جمع‌آوری تمامی شواهد و مدارک مربوط به این حادثه می‌باشند. که به زودترین فرصت نتایج تحقیقات خویش را به دولت و مردم افغانستان شریک خواهند نمود.

کمیسیون از طرف‌های درگیر منازعه در کشور جدا تقاضا می‌نماید که به جان و مال افراد ملکی احترام قایل شده و احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی (قوانین جنگ) و سایر اسناد بین‌المللی حقوق بشر را رعایت نموده و شهروندان ملکی را بیشتر از این قربانی نسازند.

کمیسیون از دولت افغانستان تقاضا می‌نماید که در انجام حملات هوایی از دقت و احتیاط لازم کار گرفته تا به جان و مال مردم ملکی آسیب نرسیده و تحقیقات همه جانبه را در این مورد انجام داده، زمینه تحقیقات همه جانبه را به ناظرین کمیسیون نیز مهیا و به مجروحین و قربانیان این حادثه کمک‌های لازم بشری را ارائه نموده و عاملین چنین قضایا را شناسایی مورد پیگرد عدلی قرار دهند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

14 حمل  1397


بازنشر این مطلب