اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:484 تاریخ نشر:2018-04-26

در تقبیح ترور یک خبرنگار در ولایت قندهار و سربریدن سه فرد ملکی در ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

در تقبیح ترور یک خبرنگار در ولایت قندهار و سربریدن سه فرد ملکی در ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه به حوادث اخیر از جمله قتل‌های فراه قضایی، ترور، تیرباران اطفال و گروگان‌گیری مسافرین در مسیر شاهراه‌ها ابراز نگرانی و تأثر می‌نماید. این حوادث که بر علیه اطفال، خبرنگاران و شهروندان بی‌دفاع این کشور صورت گرفته نشان دهنده تداوم خشونت، ضعف حاکمیت قانون، جهل، نادانی و جنایت روزمره  است که امنیت کشور و مصئونیت شهروندان را به مخاطره انداخته است. مثلا:

  1. کشتن (ترور) یک خبرنگار در ناحیه نهم شهر قندهار توسط افراد مسلح ناشناس به تاریخ 5 ثور 1397
  2. زخمی شدن 5 فرد ملکی در قریه ورقلخ ولسوالی ناهور ولایت غزنی توسط افراد مسلح به تاریخ 4 ثور 1397
  3. سربریدن 3 برادر توسط گروه داعش در ولایت ننگرهار به تاریخ 3 ثور 1397
  4. تیرباران (کشتن) سه طفل آیس‌کریم فروش در ولایت سرپل توسط گروه‌های مسلح غیرمسول به تاریخ 3 ثور 1397
  5. گروگان‌گیری مسافرین در شاهراه غور هرات، در ولسوالی چشت آن ولایت توسط مخالفین مسلح دولت به تاریخ 3 ثور 1397
  6. کشتن 5 فرد ملکی در مسیر شاهراه قندهار، ارزگان  توسط مخالفین مسلح دولت به تاریخ 5 ثور 1397

این قتل‌های فراه قضایی، گروگان‌گیری، سربریدن و تیرباران اطفال و افراد ملکی، و اعمال خشونت علیه شهروندان یک عمل غیراسلامی، غیرقانونی و غیرانسانی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام قوانین داخلی و قوانین بشر دوستانه بین‌المللی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا از هدف قرار دادن افراد ملکی به‌خصوص اطفال و گروگان‌گیری خود داری نمایند. سربریدن اطفال و شهروندان کشور یک عمل وحشیانه و جنایات‌کارانه می‌باشد و هرچه عاجل از ارتکاب چنین اعمال هولناک و غیرانسانی دست بردارند و قواعد بشردوستانه بین‌المللی، احکام دین مقدس اسلام و ارزش‌های انسانی را رعایت نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بهخصوص نهادهای امنیتی، دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت جان شهروندان (بهخصوص اطفال و خبرنگاران) و مسیر شاهراه‌ها بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و فضای مصئون زندگی را برای مردم تضمین نمایند، همچنان عاملین قضایای فوق‌الذکر را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

5 ثور  1397


بازنشر این مطلب