اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:285 تاریخ نشر:2018-05-07

حمله انتحاری بر یک مرکز ثبت نام رای دهندگان در ولایت خوست

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری بر یک مرکز ثبت نام رای دهندگان (مسجد جامع یعقوبی) را در حوزه دوم شهر متون ولایت خوست که به اثر آن تعدادی زیادی از افراد ملکی کشته و زخمی گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش حملات بر مراکز ثبت نام رای دهندگان شدیده ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرارد دادن افراد ملکی، مراکز ثبت نام رای دهندگان و اماکن مقدس (مساجد) یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا افراد ملکی، مراکز ثبت نام رای دهندگان و اماکن مقدس را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن رعایت و بیشتر از این مرتکب چنین جنایات نگردند.

حق انتخاب شدن و انتخاب کردن یکی از مصادیق بارز حقوق بشری شهروندان کشور بوده و طرفین درگیر منازعه مسلحانه مکلفیت دارند، از این حق بشری و شهروندی پاسداری نموده تا بتوانند که سرنوشت خویش با اراده و رای آزاد خود تعیین نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی تقاضا می‌نماید تا امنیت مراکز رای دهی، اماکن مقدس و جان شهروندان کشور را تأمین نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

16 ثور 1397


بازنشر این مطلب