اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:308 تاریخ نشر:2018-05-07

کشته شدن هفت فرد ملکی در انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی المار ولایت فاریاب

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی المار ولایت فاریاب که به اثر آن 7 فرد ملکی کشته و 2 تن دیگر مجروح گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی ناشی از ماین‌های کنار جاده شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا افراد ملکی را مورد هدف قرار نداده از جابجای ماین‌های کنار جاده جدا خودداری نموده چرا که قربانیان اصلی آن افراد ملکی، زنان و اطفال می‌باشند، هم چنان به قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و مفاد ان را به صورت همه جانبه آن رعایت و بیشتر از این مرتکب جنایات جنگی  نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی جدا تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت جانی شهروندان کشور بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

16 ثور 1397


بازنشر این مطلب