اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:310 تاریخ نشر:2018-06-09

هدف قرادادن رئیس شورای اتحاد علمای ولایت لغمان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجارهای مواد تعبیه شده در یک موتر سایکل را در شهر مهترلام، که به اثر آن رئیس شورای اتحاد علما ولایت لغمان همراه با سه فرد ملکی دیگر کشته و 13 تن دیگر زخمی گردیدند و همچنان حمله مسلحانه و انتحاری بر منزل یکی از وکلای ولسی جرگه که به اثر آن 3 تن کشته و4 تن دیگر زخمی گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرارد دادن علما، افراد ملکی و منازل مسکونی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا علما، افراد ملکی و اماکن مسکونی را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن رعایت نمایند. هدف قرار دادن افراد ملکی از مصادیق بارز جنایات جنگی بوده و بیشتر از این مرتکب چنین جنایات نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی وقضایی تقاضا می‌نماید تا امنیت جانی علما و تمامی شهروندان کشور را تأمین نموده و عاملین این قضایا را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

19جوزا 1397


بازنشر این مطلب