اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:342 تاریخ نشر:2018-06-12

حمله انتحاری در مقابل وزارت احیا و انکشاف دهات

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری در مقابل وزارت احیا و انکشاف دهات در شهر کابل را که به اثر آن تعدادی از کارمندان این وزارت کشته و زخمی گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از انجام حملات بر افراد ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرارد دادن افراد ملکی و ادارات عام‌المنفعه یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا افراد ملکی و ادارات عام‌المنفعه را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن احترام و رعایت نمایند. هدف قرار دادن افراد ملکی مصداق بارز جنایات جنگی بوده و بیشتر از این مرتکب چنین جنایات نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی تقاضا می‌نماید تا امنیت جانی تمامی مأمورین خدمات ملکی را تأمین نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

21 جوزا 1397


بازنشر این مطلب