اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:173 تاریخ نشر:2018-07-31

حمله انتحاری بر یک بزرگ قومی و کاندید ولسی جرگه در ولایت ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری بر حاجی حیات‌الله بزرگ قومی و کاندید ولسی جرگه سال 1397، در مسیر ولسوالی کوت و رودات ولایت ننگرهار، که به اثر آن این شخص همراه با سه عضو فامیل اش کشته و یک پسرش زخمی گردید است را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش حمله بر بزرگان قومی و افراد شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

حمله بر افراد ملکی (بزرگان قومی و کاندیدان) یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا مردم ملکی (بزرگان قومی و کانیدان) را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن احترام و عملی ساخته و بیشتر از این مرتکب جنایت جنگی و نقض حقوق بشری شهروندان نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نهادهای عدلی وقضای، ارگان‌های امنیتی و کشفی تقاضامند است تا عاملین قضیه متذکره را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و قربانیان تمامی حادثات بخصوص حادثات اخیر را مورد حمایت همه جانبه قرار داده و در تامین امنیت جان شهروندان از هیچ نوع تلاش دریغ نورزند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

8 اسد 1397


بازنشر این مطلب