اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:167 تاریخ نشر:2018-08-01

حمله بر ریاست امور مهاجرین ولایت ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری و مسلحانه بر ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت ننگرهار که به اثر آن به تعداد 15 فرد ملکی کشته 15 تن دیگر مجروح گردیده است را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش حملات بر ادارات ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

حمله بر ادرات ملکی، کارمندان خدمات ملکی و افراد ملکی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا افراد ملکی را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن احترام و عملی سازند، این حمله از مصادیق بارز جنایت جنگی بوده و از انجام جنایت جنگی خودداری نموده و به حقوق بشری شهروندان کشور احترام قایل شوند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نهادهای عدلی و قضایی، ارگان‌های امنیتی و کشفی تقاضامند است تا عاملین قضیه متذکره را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و قربانیان تمامی حادثات بهخصوص حادثات اخیر را مورد حمایت همه جانبه قرار داده و در تأمین امنیت جان شهروندان و ادارات دولتی و غیردولتی از هیچ نوع تلاش دریغ نورزند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

9 اسد 1397


بازنشر این مطلب