اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:239 تاریخ نشر:2018-08-01

انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار ماین کنار جاده بالای یک عراده موتر مسافربری در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، که به اثر آن به تعداد 11 نفر کشته 31 نفر دیگر زخمی گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از تلفات ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

جابجای ماین‌های کنار جاده و هدف قرار دادن افراد ملکی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا از جابجای ماین‌های کنار جاده که اکثریت قربانیان شهروندان کشور می‌باشد، خود داری نموده و بیشتر از این مرتکب قربانی ساختن افراد ملکی خاصتا زنان، اطفال و مردان نگردند. به اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و مفاد آن را به صورت همه جانبه آن رعایت و باعث چنین حوادث هولناک نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی وقضایی جدا تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت جان و مال مسافرین بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

9 اسد 1397


بازنشر این مطلب