اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:293 تاریخ نشر:2018-08-01

تیرباران یک زن با دخترش در ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تیرباران کردن یک زن با دخترش در ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب، توسط مخالفین مسلح دولت افغانستان را به شدیدترین الفاظ نکوهش نموده و از تیرباران و محاکمه صحرایی زنان شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

تیرباران کردن افراد آنهم زنان و اطفال یک عمل جنایت کارانه، وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا افراد ملکی را مورد هدف قرارنداده و از تیرباران زنان و اطفال که از زمره موارد جدی نقض حقوق بشر و جنایت هولناک بوده جدا خود داری نموده و بیشتر از این مرتکب چنین جنایات نگردند. به اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی و ارزش‌های حقوق بشری شهروندان کشور احترام قایل شوند. و اطفال تحت اسارت خویش را هرچه عاجل رها کنند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی جدا تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت جانی شهروندان کشور بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و اطفال ربوده شده را هرچه عاجل رها نمایند تا دوباره با اعضای فامیل خویش یکجا شده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

9 اسد 1397


بازنشر این مطلب